WARSZAWA: 09:20 | LONDYN 07:20 | NEW YORK 02:20 | TOKIO 16:20

Konferencja Pomeranian Offshore Networking Platform w Szczecinie

Dodano: 18 maj 2017, 22:57

18 maja w Szczecinie na drugiej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform spotkali się specjaliści morskiej energetyki wiatrowej. Uczestnicy konferencji rozmawiali o obecnej sytuacji morskiej energetyki wiatrowej w Europie i w Polsce. Stan sektora offshore w ujęciu globalnym zaprezentował Norman Skillen- dyrektor zarządzający ST3 Offshore United Kingdom, który wskazał regiony, w których morska energetyka wiatrowa rozwija się najszybciej oraz omówił perspektywy jej rozwoju w Europie w najbliższych latach. Prezentacja była bardzo ciekawa także ze względu na fakt, że to własnie Wielka Brytania należy do europejskich liderów w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

O sytuacji sektora polskiej energetyki wiatrowej mówił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
Aktualnie w naszym kraju realizowane są dwa duże projekty związane z morską energetyką wiatrową realizowane przez Polską Grupę Energetyczną i spółkę Polenergia.
-Komisja Europejska kładzie bardzo duży nacisk na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, szczególnie w związku z ograniczaniem emisji CO2 do atmosfery i wszystko wskazuje na to, że w dłuższej perspektywie czasowej proces wspierania „zielonej energii” będzie kontynuowany- powiedział Janusz Gajowiecki.
Program związany z rozwojem morskich farm wiatrowych Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła w roku 2010. W celu realizacji programu PGE utworzyła trzy spółki celowe. Projekty realizowane będą w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Najbardziej zaawansowane są projekty Baltica I i Baltica II. Instalacje będą posadowione ok. 25- 30 km od wybrzeża. W przypadku trzeciego projektu – Baltica III odległość od wybrzeża będzie większa i wyniesie ok. 70 km. Zgodnie z przedstawionym planem, pierwsza energia z morskich instalacji PGE pojawi się nie wcześniej niż w 2025 roku.
Projekt spółki Polenergia realizowany jest w dwóch częściach: Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III. Urządzenia farmy wiatrowej mogą być posadowione w odległości 116 i 122 km od wybrzeża. Zgodnie z założeniami, maksymalna moc jaka może być uzyskana z tych obiektów wynosi 1200 megawatów, ale jak zaznaczył w swojej prezentacji prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej- w toku realizacji projektu przedstawiona wielkość może ulec modyfikacji. Budowa obiektów na morzu ma nastąpić w latach 2020-2023.
-Rozwój morskiej energetyki wiatrowej może stworzyć ok. 70 tys. nowych miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki, między innymi w firmach produkujących elementy dla morskich elektrowni wiatrowych, ale również w przedsiębiorstwach, które zajmować się będą eksploatacją tych urządzeń-powiedział Janusz Gajowiecki.
Druga część konferencji realizowana była w formule B2B – bezpośrednich kontaktów przedstawicieli firm. Odbyła się także Akademia Offshore, podczas której przedstawiciele wiodących firm sektora morskiej energetyki wiatrowej mówili, w jaki sposób firmy mogą wejść na rynek offshore i jakie warunki należy spełnić, aby stać się poważnym graczem na tym trudnym, ale ciekawym i perspektywicznym rynku.


Fot. Wojciech Sobecki