WARSZAWA: 19:04 | LONDYN 17:04 | NEW YORK 12:04 | TOKIO 02:04

Koniec manewrów „Northern Coasts”

Dodano: 25 wrz 2015, 17:56

W piątek 25 września zakończyły się trwające od 14 września cykliczne manewry pod kryptonimem „Northern Coasts” – jedne z największych ćwiczeń międzynarodowych na Bałtyku. Ich istotą jest rozwijanie współpracy międzynarodowej na rzecz bezpieczeństwa morskiego. W manewrach uczestniczyło blisko 4 tysiące marynarzy i żołnierzy, 40 okrętów oraz samoloty i śmigłowce z 16 państw: Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA. Ponadto w manewrach uczestniczyły jednostki działające pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego: Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG 1) oraz Stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG 1) – donosi portal 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. Udział sił polskiej Marynarki Wojennej w takich ćwiczeniach wynika właśnie z konieczności utrzymania jak najwyższego stopnia wyszkolenia personelu a także wysokiego poziomu bezpieczeństwa na morzu.
Po zakończeniu manewrów „Northern Coasts 2015” większość polskich okrętów wraca do macierzystych portów. Wyjątek stanowi fregata ORP „Gen. T. Kościuszko”, która wraz z komponentem z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego skieruje się do Wielkiej Brytanii, gdzie weźmie udział w jesiennej edycji ćwiczeń NATO pod kryptonimem „Joint Warrior”.
Również w piątek 25 września w godzinach rannych zawinęła do Gdyni francuska fregata zwalczania okrętów podwodnych Latouche-Treville, cumując w Porcie Handlowym przy Nabrzeżu Francuskim. Jak donosi portal, jest to rutynowa wizyta związana z zakończeniem manewrów Northern Coast 2015.
Francuscy marynarze spędzą w Gdyni trzy dni. Bezpośrednio po zacumowaniu delegacja okrętu spotkała się dowódcą 3. Flotylli Okrętów kontradmirałem Mirosławem Mordelem. 
W sobotę, w godzinach 13:00-14:45, na stadionie Gdyńskiego Centrum Sportu, rozegrany zostanie międzynarodowy mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami francuskiej jednostki „Latouche-Treville” i 3. Flotylli Okrętów. 
Kontakty z Francją zainicjowano już w maju 1990 roku. Oficjalną umową było podpisane 15 czerwca 1992 roku: „Porozumienie między Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Republiki Francuskiej w sprawie ustanowienia współpracy w dziedzinie obronności.” Na szczeblu operacyjnym polsko – francuska współpraca, została zainaugurowana w 1994 r. i realizowała się głównie w ramach Trójkąta Weimarskiego. 
Współpraca związków taktycznych morskich sił zbrojnych obu krajów zapoczątkowana została podpisaniem umowy w dniu 11 października 1995 r. Miała ona na celu przygotowanie sił morskich obydwu państw do realizowania operacji przywracania pokoju w ramach sił ONZ oraz tworzonych Sił Szybkiego Reagowania Unii Zachodnioeuropejskiej. Wspólne przedsięwzięcia, realizowane także z innymi państwami europejskimi, przewidywały wykonywanie podstawowych zadań sił pokojowych, takich jak: akcje blokadowe, ratownictwo morskie, dwustronne ćwiczenia wojskowe, współpraca w zakresie szkolenia personelu wojskowego oraz wymiana oficerów.
Mar_Woj_4
Mar_Woj_2

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin