WARSZAWA: 13:29 | LONDYN 11:29 | NEW YORK 06:29 | TOKIO 20:29

Konkurs dobiegł końca: nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym mają już swoje nazwy

Dodano: 23 wrz 2020, 22:12

Rozstrzygnięto konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na nazwę dwóch wysp, które powstaną na Zalewie Szczecińskim z urobku wydobytego podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. oraz nazwę wyspy na Zalewie Wiślanym.
Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczestnicy nadsyłali propozycje, z których komisja konkursowa wyłoniła po pięć nazw dla każdej z wysp. W drugim etapie zakwalifikowane przez komisję propozycje poddano pod głosowanie internautów. W głosowaniu wzięło udział ponad 21 tys. internautów.

Wyspa północna na Zalewie Szczecińskim nazywać się będzie Brysna. Na taką nazwę oddano 9693 głosy. Na drugim miejscu znalazły się nazwy: Wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów). Wyspa południowa będzie nosić nazwę Śmięcka na tę nazwę oddano 8735 głosów. Na dalszych miejscach znalazły się nazwy: Wyraj (5988 głosów) i Przygoda (2575 głosów).
W tym samym konkursie wyłoniono nazwę wyspy na Zalewie Wiślanym. Uczestnicy zdecydowali, że będzie się ona nazywać: Wyspa Estyjska (9984 głosy). Dalsze miejsca zajęły nazwy: Bursztynowa i Rukwiel.
Teraz MGMiŻŚ zwróci się z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o oficjalne nadanie wyspom nowych nazw. Zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe grawertony.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki