WARSZAWA: 20:58 | LONDYN 18:58 | NEW YORK 13:58 | TOKIO 03:58

Kontrole w Szwecji ulegną dalszemu zaostrzeniu. Mieszkańcy Bornholmu wyrażają obawy

Dodano: 21 gru 2015, 9:46

Kontrole paszportowe w Skandynawii okazują się być przyczyną wielu problemów oraz narastających obaw ze strony mieszkańców niektórych regionów. Swoje zaniepokojenie wyrazili właśnie mieszkańcy Bornholmu.
Szwecja zdecydowała się na dalsze zaostrzenie przepisów związanych z kontrolą graniczną. 4 stycznia zaczną one obowiązywać na wszystkich przejściach granicznych z Danią. Dokładne kontrole przechodzić będą wszystkie osoby wjeżdżające do Szwecji – pasażerowie samolotów, samochodów, autobusów czy promów. Decyzja ta nie pozostaje bez wpływu na obecne relacje pomiędzy władzami w Szwecji i Danii. Obecna sytuacja niepokoi mieszkańców Bornholmu, którzy stwierdzili, że być może konieczne będzie wprowadzenie alternatywnej przeprawy promowej z wyspy.
Obecnie na duńską wyspę pływają promy BornholmerFaergen, które oferują przeprawę do szwedzkiego Ystad. Jeszcze do niedawna mieszkańcy wyspy mogli bez żadnych problemów oraz formalności dostać się do Szwecji. Teraz ulegnie to zmianie. Od 4 stycznia 2016 r. będą oni musieli posiadać przy sobie stosowne dokumenty.
„To wytworzy mnóstwo problemów dla Bornholmu. To wywoła tak wiele kłopotów, że już dziś niektórzy mówią, że nie będą mogli podróżować do Szwecji. Nie mają bowiem dokumentów, które będą do tego potrzebne” – wyjaśnia Bjørn Carlsen ze Stowarzyszenia Pasażerów z Bornholmu, który wskazuje, że jest wiele osób, które zwyczajnie nie posiadają prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu ze zdjęciem.
To właśnie dlatego już dziś pojawiają się głosy, że konieczne byłoby rozważenie wprowadzenia alternatywnego połączenia promowego. Przedstawiciele ze Stowarzyszenia Pasażerów z Bornholmu nie wyjaśniają jednak dokładnie, jaka linia mogłaby zostać ewentualnie wprowadzona.
Obecnie z Rønne na Bornholmie, poza Ystad, można się też dostać do duńskiego Køge oraz niemieckiego Sassnitz. Połączenie promowe z Ystad jest jednak najszybsze – zajmuje zaledwie 80 minut. Przeprawa do Sassnitz zajmuje 3,5 godziny, a do Køge – 5,5 godziny.
Głównym motywem, który zdecydował w Szwecji o zaostrzeniu kontroli granicznych jest niekontrolowany napływ imigrantów. Dla wielu tych osób celem podróży stają się właśnie kraje skandynawskie. Na podobny krok zdecydowała się też Norwegia. Co ważne, Dania też przywraca takie kontrole, na razie na granicy z Niemcami. Będą one obowiązywać od 4 stycznia.
f64f51f7a96bb14202569a0586002bf4_M
Źródło:PromySkat