WARSZAWA: 04:22 | LONDYN 02:22 | NEW YORK 21:22 | TOKIO 11:22

Król Danii Fryderyk X zainaugurował budowę tunelu Fehmarnbelt, który połączy Danię z Niemcami

Dodano: 20 cze 2024, 10:30

Król Danii Fryderyk X oficjalnie zainaugurował budowę pierwszej części tunelu, który połączy duńskie miasto Roedby z niemieckim Puttgarden.
18. kilometrowy tunel kolejowo-drogowy pod cieśniną Fehmarnbelt ma być gotowy w 2029 roku.
Po ukończeniu inwestycji podróż z Puttgarden do Roedby potrwa zaledwie siedem minut pociągiem i 10 minut samochodem. To spora oszczędność czasu w porównaniu z przeprawą promową, która trwa 45 minut. Poza tym, tunel Fehmarnbelt będzie otwarty przez całą dobę – niezależnie od wiatru i pogody.

Król Danii Fryderyk X

Pierwszy 217- metrowy odcinek tunelu zostanie jeszcze w tym roku zagłębiony w morzu. Cała przeprawa będzie się składać z 89 betonowych elementów. Po zakończeniu prac w 2029 roku, tunel Fehmarnbelt będzie najdłuższym tego rodzaju obiektem na świecie.
Części tunelu są produkowane po stronie duńskiej w specjalnej tymczasowej fabryce. Na miejscu tworzone są konstrukcje z prętów, które następnie są wzmacniane betonem. Na trwającej od 2022 roku budowie większość z 1,5 tys. robotników stanowią Polacy. Koszt inwestycji oszacowano na ok. 8 mld USD. Korzystanie z tunelu ma być płatne, cena przejazdu nie została jeszcze ustalona.
Tunel Fehmarnbelt sprawi, że ​​podróżowanie między Niemcami a Danią oraz między Skandynawią a Europą Środkową będzie wygodniejsze i szybsze. W przyszłości podróż pociągiem z Hamburga do Kopenhagi będzie możliwa w zaledwie 2,5 godziny, co stanowi wyraźną przewagę w porównaniu z obecnym czasem, który wynosi około 5 godzin. Otwarcie tunelu z pewnością wpłynie na sytuację wielu armatorów promowych operujących obecnie na Bałtyku.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin