WARSZAWA: 03:45 | LONDYN 01:45 | NEW YORK 20:45 | TOKIO 10:45

Lepsza dostępność do portów w Policach i Stepnicy

Dodano: 21 mar 2018, 21:15

W Szczecinie podpisano umowę, której celem jest zwiększenie dostępności portów w Stepnicy i Policach dla większych jednostek. Umowę w tej sprawie podpisali: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.
W Policach podejście do portu zostanie pogłębione do 10,5 m., w Stepnicy do 4,5 m.Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 28 mln zł, z czego aż 24 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.
W porcie w Policach oprócz pogłębienia toru podejściowego, znajdującego się na Kanale Polickim, prace prowadzone będą także na kanale Kiełpińskim. Wzmocnione zostaną także skarpy na wyspie Kiełpiński Ostrów. Prace mają poprawić dostępność portu w Policach, utrzymać jego pozycję gospodarczą, a także stworzyć warunki rozwoju na najbliższe lata. Inwestycja ma ścisły związek z pogłębieniem toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5 m oraz z zaplanowaną budową w Policach nowoczesnej instalacji do produkcji propylenu.
-Zmiany w Policach są cenne, bo wierzę, że idą w parze ze strategicznymi planami rozwoju spółki, chociażby w kontekście budowy zakładu propylenu. Przedsięwzięcie w Stepnicy zwiększy możliwość przeładunkową portu oraz wzmocni cały sektor gospodarki morskiej-powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pogłębienie toru podejściowego do portu w Stepnicy będzie kosztowało ok. 6 mln zł. Gmina zabiegała o inwestycję od kilku lat.
Zmiana parametrów toru pozwoli na obsługę jednostek o długości całkowitej do 115 m, szerokości do 13,5 m i zanurzeniu 4m. Taka sytuacja pozwoli Stepnicy na przeładunki sięgające nawet 300 tys. ton towarów rocznie.
-Cieszy nas pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście, ale z zadowoleniem przyjęliśmy informację o wsparciu koncepcji rozwoju małych portów wokół Zalewu Szczecińskiego. Port Police musi stworzyć warunki dla nowego operatora PDH. Stepnica zaś poprawi wyniki przeładunkowe. Liczę, że to nie będą ostatnie przedsięwzięcia, które otrzymają pomoc marszałka województwa-mówił dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.
Oba przedsięwzięcia skorzystają z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Inwestycja w Stepnicy powinna zakończyć się w roku 2019, w Policach rok później.

Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-12-05

1 EUR - 4,6898 1 USD - 4,4415
1 CHF - 4,7542 1 GBP - 5,4558

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin