WARSZAWA: 12:54 | LONDYN 10:54 | NEW YORK 05:54 | TOKIO 19:54

Los finansowania Nord Stream 2 może rozstrzygnąć się w październiku

Dodano: 22 wrz 2016, 10:43

Gazprom zamierza poinformować o uzgodnieniach z europejskimi partnerami przy realizacji projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 w trakcie Międzynarodowego Forum Gazowego w Petersburgu 4 października, o czym w rozmowie z kanałem RBK poinformował rzecznik prasowy Gazpromu Siergiej Kuprianow.

– Pracujemy zgodnie z harmonogramem. Wszystkie procedury przygotowawcze trwają. Liczymy, że 4 października podczas Międzynarodowego Forum Gazowego w Petersburgu będziemy mogli poinformować o decyzjach podjętych z naszymi europejskimi partnerami przy realizacji tego projektu, który będzie się posuwał do przodu właśnie dzięki wspólnym działaniom – powiedział Kuprianow.

Przypomnijmy, że w sierpniu spółki wycofały z polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o udzielenie zgody na utworzenie konsorcjum odpowiedzialnego za realizację wspomnianego projektu. Była to odpowiedź na działania UOKiK, który przedstawił zastrzeżenia do koncentracji w tej formie. Uznał, że powstanie konsorcjum wzmocniłoby i tak silną pozycję Gazpromu w Polsce.

Pierwotnie udział w realizacji Nord Stream 2 miał wziąć Gazprom wraz z Wintershall, OMV, Engie, Shellem oraz Uniperem. Rosyjski koncern miał przejąć w nim 50 procent udziałów, reszta spółek – po 10 procent. Zdaniem prezesa Gazpromu Aleksieja Millera do końca roku koncern we współpracy z partnerami ma określić nowy model finansowania magistrali.

Mimo tego, że wszyscy partnerzy rosyjskiego koncernu przy realizacji Nord Stream 2 zadeklarowali swoje zaangażowanie w projekt, to jeden z nich – niemiecki Uniper – stwierdził, że dostrzega zagrożenia związane z koniecznością poszukiwania nowego wariantu uczestnictwa w projekcie. Zdaniem spółki może się okazać, że udział w nim nie będzie możliwy, wydłuży się okres jego realizacji lub wzrosną koszty. Mimo tego komentarza Gazpromu utrzymuje, że projekt nie jest zagrożony opóźnieniami.

W minionym tygodniu konsorcjum Nord Stream 2 AG złożyło do szwedzkich władz wniosek o udzielenie zgody środowiskowej na budowę rurociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji na Morzu Bałtyckim. Ponadto konsorcjum musi uzyskać podobne zgody od Finlandii, Danii i Niemiec. Rosnący sprzeciw Skandynawów wobec realizacji projektu daje czas i szanse na jego zablokowanie bądź też opóźnienie budowy .BiznesAlert.pl/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński

A remotely operated vehicle (ROV) moves along the length of the pipeline, equipped with digital cameras and specific sensors. The data and footage is analysed to assess the integrity of the pipeline.

Fot. Gazprom