WARSZAWA: 23:26 | LONDYN 21:26 | NEW YORK 16:26 | TOKIO 06:26

Marek Gróbarczyk Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi

Dodano: 16 lis 2015, 18:04

Od dziś Marek Gróbarczyk pełni funkcję Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi.
Marek Gróbarczyk urodził się 13.03.1968 roku w Nowym Sączu. Ukończył studia na
Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Eksploatacji Siłowni Okrętowych. Jako oficer pracował na statkach armatorów zachodnich, opłynął niemal cały świat. Pracował także w firmie budowlanej. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego, był między innymi członkiem rady nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych oraz pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie.
Poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. W roku 2007 sprawował urząd Ministra Gospodarki Morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Marek Gróbarczyk jest żonaty, ma dwoje dzieci. Hobby kandydata na ministra to jazda na nartach, literatura, motoryzacja i ekonomia.
W swoich wypowiedziach jeszcze jako kandydat na ministra Gróbarczyk podkreślał, że będzie dążył do odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego oraz stworzenia warunków do powrotu statków polskich armatorów pod polską banderę. Marek Gróbarczyk opowiadał się za stworzeniem Polskiej Grupy Promowej jako struktury holdingowej w której nie będzie, jak proponował poprzedni minister skarbu, „wyjęcia” promów z PŻM i PŻB i stworzenia nowej spółki. Propozycja takiego rozwiązania wzbudziła niepokój pracowników Polskiej Żeglugi Morskiej.