WARSZAWA: 14:25 | LONDYN 12:25 | NEW YORK 07:25 | TOKIO 21:25

Maxus Solo Around – Trzeci etap rozpoczęty

Dodano: 12 maj 2015, 19:13

Szymon Kuczyński rozpoczyna III etap rejsu Maxus Solo Around. 12 maja 2015 o 1235 UTC wypłynął z Panamy na Pacyfik. Tym samym rozpoczął się drugi rok życia jachtu Maxus 22 przygotowanego specjalnie na ten rejs w stoczni Northman. To 11 maja 2014 roku odbył się chrzest jachtu na którym otrzymał on swoje imię – Atlantic Puffin.
Od tego czasu przepłynął już 12514 mil morskich w czasie 2797 h (w tym na silniku 26 h). Jego średnia prędkości to 4,47 wezły czyli 107,3 nm na dobę! Spotkał najróżniejsze warunki pogodowe – okresy ciszy, żeglugę na silnych prądach, oceaniczne fale oraz sztormy (maksymalna spotkana siła wiatru to 58 węzłów). Atlantic Puffin odwiedził w ciągu tego roku 34 porty w 15 krajach.
Miesięczny postój w Panamie spowodowany był problemami z biurokracją Kanału Panamskiego. Większość czasu spędził w Portobelo, położonym ok 20 mil od Colon. Na Atlantic Puffinie trzeba było zamontować pożyczony silnik przyczepny, dowieść przenośną toaletę, odbijacze i liny wymagane do przepłynięcia przez kanał. Ponadto Maxus 22 musiał przejść test prędkości aby udowodnić, że jest w stanie utrzymać wymaganą minimalną prędkość płynięcia (5 węzłów). Jacht wzbudzał duże zainteresowanie i wątpliwości urzędników ze względu na niewielki rozmiar, ale bez problemu poradził sobie ze wszystkimi wymaganiami. Na czas płynięcia na pokładzie znaleźć musiała się dodatkowa załoga – procedura płynięcia przez kanał wymaga na pokładzie obecności sternika, 4 osób załogi do obsługi lin oraz advisora – pilota.
Następny postój planowany jest na Polinezji Francuskiej po przepłynięciu ponad 4 tysięcy mil morskich. Szymon planuje pokonać ten odcinek w czasie około 2 miesięcy. Kluczowe będą pierwsze tygodnie kiedy musi przeciąć równik – obszar słabych wiatrów. Planuje żeglować na południe, by po około dwóch tygodniach obrać kurs na zachód i minąć Galapoagos. Następnie popłynie na Markizy lub na Tahiti. Decydować będą warunki pogodowe – w 2015 roku uaktywniło się zjawisko El Ninio, które wpływać będzie na zaburzenia zjawisko pogodowych na całej kuli ziemskiej, a zwłaszcza w regionie Pacyfiku.
Pozycja jachtu będzie aktualizowana raz dziennie i nanoszona na mapę zamieszczoną na stronie www.zewoceanu.pl oraz https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zXRP0WqsgxrI.kf0-hG4jc7CI

unnamed
1
2

Serdecznie pozdrawiam

Dobrochna Nowak