WARSZAWA: 01:57 | LONDYN 23:57 | NEW YORK 18:57 | TOKIO 08:57

Meble Morskie najwyższej jakości

Dodano: 18 paź 2022, 9:10

W Dołujach, zaledwie kilka kilometrów od centrum Szczecina, powstają meble, które możemy spotkać na wielu statkach pływających po wszystkich morzach świata.
Firma Meble Morskie jest częścią norweskiej grupy Maritime Montering, posiadającej oddziały między innymi w Polsce, Rumunii, Holandii, Indiach, Turcji i Chinach.

– Staramy się być wszędzie tam, gdzie się buduje i remontuje statki – mówi szef firmy Meble Morskie, Karol Wiłkowicz.
W 2002 roku powstała pierwsza fabryka w Będargowie pod Szczecinem, która produkowała półprodukty dla należącej do tego samego właściciela fabryki mebli na wyspie Bolsoya w Norwegii. Zaczynając od kilku zatrudnionych pracowników firma rosła w siłę, a w 2012 roku cała produkcja mebli została przeniesiona do Polski.
Z czasem okazało się, że zakład w Będargowie jest zbyt mały i zdecydowano się na wybudowanie zupełnie nowego, bardzo nowoczesnego obiektu w Dołujach o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych, wyposażonego w nowoczesne maszyny oraz instalacje. W tym miejscu Meble Morskie działają od 2020 roku zatrudniając 40 pracowników.
Zmienił się także zakres wykonywanych prac. W nowej lokalizacji znajduje się nie tylko fabryka mebli, ale także doskonale wyposażone biuro projektowe, w którym powstają projekty mebli oraz aranżacje całych pomieszczeń statków handlowych, rybackich, promów i luksusowych jachtów.

– Jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać meble od samego początku, bazując na pierwszych rysunkach koncepcyjnych, a siostrzane firmy należące do grupy Maritime Montering zajmują się wyposażeniem tych statków „pod klucz”.
Czyli mówiąc kolokwialnie – od „pustego kadłuba” statku po pełny dziób, więc takie połączenie sił jest dla armatora bardzo korzystne – mówi Karol Wiłkowicz.
Przyglądając się pracy projektantów widać wyraźnie, że w Dołujach powstają „meble na miarę”, dopasowane w najdrobniejszych szczegółach do potrzeb konkretnej jednostki lub serii jednostek. Innowacyjność projektu, najwyższa jakość materiałów i wygoda użytkownika, to cechy produktów Mebli Morskich. Firma od 2011 roku posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001, co potwierdza, że wszystkie procesy w fabryce spełniają wymogi związane z zapewnieniem odpowiedniej jakości oraz wymagań klienta.

W halach produkcyjnych zwraca uwagę skandynawski system pracy. Wszystko odbywa się spokojnie, z naciskiem na dokładne dopracowanie szczegółów i najwyższą jakość.
Widać, że dominuje tu zasada: pracujemy spokojnie i dokładnie. Nie ma też charakterystycznego dla tego typu obiektów hałasu. W przestrzeni produkcyjnej można rozmawiać nie podnosząc głosu, a ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalną temperaturę w halach produkcyjnych. Widać, że typowy dla Skandynawów komfort pracy został przetransponowany również do polskiej fabryki. Wygląda to trochę jak skrawek Norwegii w Dołujach.
Meble produkowane są z najwyższej jakości sklejki topolowej, sprowadzanej z Hiszpanii i Włoch. W przypadku jednostek pływających ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ sklejka jest trwała i wytrzymała, ale lżejsza od drewna i płyty wiórowej. Na statkach zmniejszenie masy poszczególnych elementów, a więc także mebli i wyposażenia, jest niezwykle istotne, ponieważ przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.
Meble pokrywane są certyfikowanymi laminatami jak i ekologicznymi lakierami wodnymi, produkowanymi z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dbałość o środowisko to kolejny skandynawski akcent w fabryce w Dołujach.

– Żegluga się zmienia. Statki stają się coraz bardziej ekologiczne i również producenci wyposażenia powinni nadążać z tymi trendami. Nasza firma posiada certyfikat środowiskowy ISO 14001, dzięki czemu klient ma pewność, że spełniamy wymagania dotyczące ochrony środowiska, a nasze meble są produkowane z materiałów wysokiej jakości, posiadających stosowne certyfikaty wymagane w branży morskiej – podkreśla Karol Wiłkowicz.
95% produkcji trafia na eksport. Odbiorcami mebli z Dołuj są stocznie, armatorzy i właściciele luksusowych jachtów żaglowych i motorowych z całego świata. Meble Morskie są gotowe do współpracy z polskimi przedsiębiorstwami armatorskimi. Niedawno firma nawiązała współpracę z operatorem promowym Unity Line, obejmującą wymianę części mebli na jednym z promów i ma nadzieję, że w przyszłości będzie mogła się rozwijać również na rynku polskim.

– Chcielibyśmy częściej realizować projekty dla polskich armatorów. W najbliższych latach w polskich stoczniach będą budowane jednostki typu ro-pax dla krajowych przedsiębiorstw armatorskich PŻM i PŻB. Bylibyśmy zaszczyceni, mogąc uczestniczyć w tych projektach – mówi dyrektor Mebli Morskich.
Patrząc na wyposażenie luksusowych jachtów milionerów, które powstało w fabryce w Dołujach, jestem pewien, że firma sobie poradzi. Doświadczona kadra wciąż się rozwija, świetnie sobie radzi z niecodziennymi wyzwaniami i bez problemu stawi czoła nawet najtrudniejszym oczekiwaniom klientów.
Meble Morskie podkreślają swój związek z regionem. Właśnie dlatego jedną ze swoich kolekcji mebli nazwali Stett Design, od nazwy Szczecin. Firma angażuje się również w lokalną działalność charytatywną.
W związku z nowymi wyzwaniami i dalszym rozwojem firma prowadzi rekrutację pracowników, zarówno do biura projektowego, jak i na produkcję. Jeśli ktoś chciałby rozpocząć swoją przygodę w przedsiębiorstwie, w którym obowiązuje skandynawski model pracy, a jednocześnie uczestniczyć w realizacji awangardowych projektów mebli, które trafiają na statki całego świata, to Meble Morskie są właśnie takim miejscem.