WARSZAWA: 05:28 | LONDYN 03:28 | NEW YORK 22:28 | TOKIO 12:28

Meldunek ze szczytu wulkanu Erebus przekazany za pośrednictwem radiostacji jachtu Selma w Zatoce Back Door bay, Wyspa Rossa, Antarktyda

Dodano: 23 lut 2015, 9:09

21.02.2015 roku, o godzinie 13.00 czasu polskiego ekipa w składzie kpt. Piotr Kużniar, oraz Piotr Lubaczewski, Krzysztof Jasica,  Michał Gawron, Krzysztof Pełka i Artur Skrzyszowski – zameldowała: „Szczyt wulkanu osiągnięty. Weszliśmy 3,794 m n.p.m. Wszystko O.K. Wszyscy cali i zdrowi. Po krótkim odpoczynku schodzimy do ostatniej III Bazy. Spodziewana podróż powrotna – 24 h”.
Polscy wspinacze należą do jedenastoosobowej załogi jachtu S/Y Selma Expeditions, który 12 lutego dotarł na żaglach do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów antarktycznego Morza Rossa osiągając pozycję 78º43’926 S i ustanawiając rekord świata żeglugi na Południe.
Dotarcie na Wyspę Rossa i na szczyt wulkanu Erebus – jest kolejną częścią ich wyprawy „SELMA ANTARKTYDA WYTRWAŁOŚĆ” – podjętej dla upamiętnienia 100-lecia śmierci wybitnego podróżnika i odkrywcy polarnego Sir Ernsta Shackletona, który na tej wyspie założył w latach 1908-1909 swoją bazę służącą wyprawom w kierunku bieguna.
W czasie gdy zespół kpt. Kużniara zdobywał szczyt Erebusa – pozostała na jachcie druga część załogi Selma Expeditions – pod dowództwem zastępcy kapitana – Tomka Łopaty – walczyła z lodem napierającym do Zatoki Back Door Bay. Jacht podniósł kotwicę i na silniku omijał wpływające wielkie kry. Jest coraz zimniej. „Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracają. Jesteśmy z nich dumni i czekamy… Chyba już czas opuścić Morze Rossa – antarktyczna zima nadchodzi…” – przekazano z pokładu…
Wyspa Rossa – została uformowana przez trzy wulkany, z których dwa nazwane zostały na pamiątkę odkrywcy sir J.C. Rossa i jego dwóch statków statków: Terror (góra o wysokości: 3,230 m n.p.m.) i Erebus (o wysokości: 3,794 m n.p.m.). W odległości 35 km od wulkanu znajduje się polarna stacja naukowa  MacMurdo zarządzana przez USA. Administracyjnie Wyspa Rossa należy do t.zw. Dependencji Rossa – terytorium zależnego Nowej Zelandii na Antarktydzie i wyspach do niej przyległych. Nazwa terytorium pochodzi od sir Jamesa Clarka Rossa, który odkrył w XIX wieku Morze Rossa. Dependencja obejmuje sektor Antarktydy od bieguna południowego do 60° szerokości geograficznej południowej na północy i od południka 160°E do południka 150°W. W jej skład wchodzi m.in. część Ziemi Wiktorii, większość lodowca szelfowego Rossa, Wyspa Rossa, Wyspy Balleny’ego, Wyspa Scotta i Wyspa Roosevelta.
J.J. Cieliszak
unnamed