WARSZAWA: 18:49 | LONDYN 16:49 | NEW YORK 11:49 | TOKIO 01:49

Miasto przejmuje reprezentacyjne nabrzeże przy Wałach Chrobrego w Szczecinie

Dodano: 11 sty 2024, 13:01

Po latach sądowej batalii, na mocy ugody Polska Żegluga Morska przekazała Miastu Szczecin reprezentacyjne nabrzeże, znajdujące się u stóp Wałów Chrobrego w Szczecinie. Spór sądowy trwał od 2017 roku i dopiero teraz udało się go rozwiązać. Na mocy porozumienia, należąca do grupy PŻM spółka Polsteam Żegluga Szczecińska przestaje być wieczystym użytkownikiem części nabrzeża, za co otrzymuje od miasta kwotę 3,5 mln zł.

W ten sposób miasto staje się właścicielem praktycznie całego nabrzeża przy Wałach Chrobrego, z wyjątkiem niewielkiego odcinka, przy którym cumuje statek szkolny Politechniki Morskiej – „Nawigator XXI” Dysponentem tego fragmentu nabrzeża nadal pozostanie Politechnika Morska.
– Bulwar Chrobrego wraca w ręce miasta, w ręce samorządu, który zadba o tę przestrzeń najlepiej. Mamy ponad 4 km nabrzeży i tylko ta część czeka na rewitalizację. To nasza Perła w Koronie. To tutaj odbywają się największe imprezy żeglarskie, to tutaj w tym roku będziemy gościć finał regat the Tall Ships Races – powiedział na specjalnej konferencji prasowej prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.
Miasto planuje rewitalizację nabrzeża, zmianę układu ulic i ograniczenie ruchu kołowego w rejonie Wałów Chrobrego. Konkretnego planu jeszcze nie ma, ale wstępna koncepcja zakłada, że najbardziej reprezentacyjne szczecińskie nabrzeże, poza funkcją portową, będzie także miejscem rekreacyjnym, gdzie pojawi się zabudowa małej architektury oraz pawilony handlowo-gastronomiczne. Niestety, jak powiedział prezydent Szczecina, nabrzeże nie będzie pogłębione, a więc nadal nie będą mogły tam cumować pasażerskie wycieczkowce, które w sezonie letnim zawijają do Szczecina. Miasto będzie dla takich jednostek szukać innego miejsca postoju. Wstępny koszt rewitalizacji oszacowano na ok. 100 mln zł.

Obecny na konferencji wiceminister Arkadiusz Marchewka powiedział, że wspólne działania przedstawicieli skarbu państwa, władz Szczecina i wojewody zachodniopomorskiego doprowadzą do rewitalizacji terenów Łasztowni, które od lat popadają w ruinę, ze względu na brak środków na ich odbudowę.
– Na Łasztowni znajdują się budynki, które nie są dostępne, w których walą się dachy, które są po prostu czymś przeciwnym do wizytówki Szczecina. Zrobimy wszystko, by ten teren też był dostępny dla mieszkańców – powiedział Arkadiusz Marchewka.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin