WARSZAWA: 21:46 | LONDYN 19:46 | NEW YORK 14:46 | TOKIO 04:46

Miasto przekazało świetlicę stoczniową Centrum Solidarności „Stocznia”.

Dodano: 10 lip 2024, 8:08

Zgodnie z zapisami umowy, Centrum Solidarności „Stocznia” zobowiązało się do utworzenia ogólnodostępnego obiektu kultury o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Obiekt ma powstać w ciągu 5 najbliższych lat.
Do tej pory Centrum współpracowało z Miastem na podstawie umowy użyczenia budynku, dzięki czemu odwiedziło go już prawie tysiąc osób – głównie podczas Nocy Muzeów.

– Wierzę, że nowi właściciele wypełnią swoje zobowiązania i dzięki temu miejsce, które odegrało tak ważną rolę we współczesnej historii naszego kraju, wreszcie zyska odpowiedni status i otworzy swoje podwoje dla zwiedzających – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy Piotr Krzystek – prezydent Szczecina.
Budynek stoczniowej świetlicy powstał pod koniec lat 30-tych ubiegłego wieku. Jako jeden z niewielu na terenie stoczni przetrwał niemal nienaruszony II wojnę światową.
Świetlica w czasach świetności Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego służyła jako miejsce spotkań, akademii a nawet koncertów i zabaw sylwestrowych.

W styczniu 1971 roku w stoczniowej świetlicy odbyło się spotkanie I sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka, z robotnikami, po masakrze grudniowej, w której w Szczecinie zginęło 16 osób. To właśnie w tym budynku prowadzono burzliwe strajkowe dyskusje, które w 1980 roku doprowadziły do podpisania Porozumień Sierpniowych.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin