WARSZAWA: 12:33 | LONDYN 10:33 | NEW YORK 05:33 | TOKIO 19:33

Miasto wyrosłe z morza

Dodano: 11 lut 2015, 9:46

10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Wówczas to w miejscu, w którym znajdowała się mała wioska rybacka, już od czterech lat trwała budowa portu morskiego potwierdzona specjalną uchwałą Sejmu RP z 23 września 1922 roku. Nowy port miał być przeciwwagą dla Wolnego Miasta Gdańska, które bojkotowało przechodzące w tranzycie towary polskiego handlu zagranicznego i utrudniało im dostęp do morskich szlaków. Pierwszy statek handlowy „Kentucky” pod banderą francuską zawinął już w sierpniu 1923 roku. Miasto i port rozwijały się niezwykle dynamicznie: w 1939 roku Gdynia liczyła 127 tys. mieszkańców, a port przeładował 8,7 mln ton towarów (dane z 1938 r.) Jak podaje budowniczy i projektant portu gdyńskiego Tadeusz Wenda, koszt budowy portu nie przekroczył 300 mln zł. Na budowle portowe wydano około 165 mln zł, a na urządzenia portowe około 135 mln zł (udział kapitału prywatnego wynosił 45 mln zł) – podaje ZMP Gdynia S.A.
Obecnie Gdynię, będącą drugim pod względem wielkości miastem w regionie pomorskim, zamieszkuje blisko 250 tys. osób, a port – trzeci w kraju – przeładował w ubiegłym roku prawie 19 i pół mln ton towarów. Tylko w ubiegłym roku port zainwestował w modernizację i rozbudowę swojego potencjału prawie 200 mln PLN, a nakłady w latach 2003-2014 sięgnęły miliarda złotych. Wszystko po to, by utrzymać uniwersalny charakter portu, posiadane przewagi rynkowe i nowoczesny potencjał oraz charakter przyjazny otoczeniu.
Z okazji jubileuszu przedstawiciele władz i mieszkańców miasta złożyli wieńce i kwiaty na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, a po południu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta połączona z wręczeniem zasłużonym działaczom społecznym Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Przewidziano też występy artystyczne i koncerty, natomiast mieszkańcy mogli z tej okazji bezpłatnie zwiedzać miejskie muzea.
Warto dodać, że urodziny Gdyni przypadają dokładnie na jubileusz – w tym roku 95. Zaślubin Polski z Morzem, która to uroczystość tradycyjnie odbyła się w Pucku na pamiątkę zaślubin, jakiej 10 lutego 1920 roku dokonał gen. Józef Haller.
(ls) zdjęcia: Lechosław Stefaniak i kaperkowalski.pl
Port_Gdynia 004Jeden z wycieczkowców przy nabrzeżu w Gdyni