WARSZAWA: 22:41 | LONDYN 20:41 | NEW YORK 15:41 | TOKIO 05:41

Miedziowiec z Sybillą

Dodano: 27 kw. 2015, 10:08

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało nagrodę Sybilla 2014 za opracowanie naukowe wraku średniowiecznego statku tzw. Miedziowca i jego ładunku. Wyróżnienie to jest najwyższą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.
Nagrody dla najciekawszych wystaw, publikacji i inwestycji w polskich muzeach rozdano w 23 kwietnia 2015 roku podczas gali w Teatrze Wielkim w Łodzi podczas I Kongresu Muzealników Polskich.
W tegorocznej edycji do konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku zgłoszono ponad 230 projektów muzealnych z całej Polski. Zwycięzców wybrało jury złożone z wybitnych przedstawicieli nauki i kultury, pod przewodnictwem prof. Waldemara Baraniewskiego. „Oceniamy trud całych zespołów muzealnych, musimy brać pod uwagę różne okoliczności, skalę muzeum, znaczenie tej placówki dla nauki ale również dla lokalnej społeczności. To wszystko było przez nas uwzględniane”, mówił podczas uroczystości prof. Baraniewski.
W 11 kategoriach konkursowych jurorzy przyznali 8 nagród i 23 wyróżnienia. Grand Prix otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za nową ekspozycję Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego.
Sybilla za Projekt naukowo-badawczy została przyznana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Nagroda jest ukoronowaniem wieloletniej pracy naukowo-badawczej, prowadzonej przez Muzeum.
Wieloetapowe prace nad średniowiecznym statkiem, odkrytym w Zatoce Gdańskiej w 1969 roku, obejmowały sporządzenie podwodnej dokumentacji znaleziska, jego wydobycie, konserwacja, częściowa rekonstrukcja, rekonstrukcja 3D, ekspozycja, wszechstronne analizy oraz wprowadzenie wyników badań w światowy obieg naukowy. Każdy z etapów tych prac był wyzwaniem dla kolejnych ekip pracowników NMM ze względu na pionierski charakter działań. Ukoronowaniem projektu „Miedziowiec” było wydanie obszernej, dwujęzycznej monografii, pod redakcją dr hab. Waldemara Ossowskiego, a zadedykowanej pionierom polskiej archeologii podwodnej.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla zorganizowany został pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zrealizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ).
Książka „Miedziowiec – wrak średniowiecznego statku i jego ładunek” jest do kupienia w sklepie muzealnym.
Źródło: Narodowe Muzeum Morskie
sybilla-2014_mid