WARSZAWA: 18:42 | LONDYN 16:42 | NEW YORK 11:42 | TOKIO 01:42

Międzynarodowe ćwiczenie „MULTINATIONAL NCAGS EX 15”

Dodano: 24 lis 2015, 22:26

W pięciu krajach prowadzone jest obecnie międzynarodowe ćwiczenie z zakresu współpracy i doradztwa dla żeglugi cywilnej pod kryptonimem „ Multinational NCAGS Ex 15”.
Ćwiczenie ma na celu doskonalenie procedur polegających na zapewnieniu bezpieczeństwa jednostek handlowych poruszających się na morzach i ocenach.
Uczestniczy ćwiczenia doskonalą swoje umiejętności zarówno podczas realizacji hipotetycznych zdarzeń w wirtualnej rzeczywistości, jak i faktycznych działań na morzu. Wiodącą rolę w procesie planowania i realizacji ćwiczenia spełnia Hiszpańska Marynarka Wojenna. Dodatkowo, aby zwiększyć realizm ćwiczenia powołane zostały mobilne punkty współpracy z żeglugą, tzw. DNE – Deployable NCAGS Element, rozwinięte w Hiszpanii, Norwegii, Francji, Grecji i Turcji. Głównym zadaniem obsady mobilnych punktów jest reakcja na otrzymane wprowadzenia, zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, dotyczące zdarzeń związanych z bezpieczeństwem żeglugi. Kolejnym elementem ćwiczonym przez mobilne punkty są faktyczne odprawy i spotkania z kapitanami jednostek handlowych, na których przedstawiana jest sytuacja oraz zalecenia co do bezpieczeństwa poruszania się jednostek handlowych na morzu.
W ćwiczeniu bierze udział dwóch polskich oficerów: kmdr ppor. Aleksander Jezielski z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, który jest zastępcą dowódcy mobilnego punktu współpracy z żeglugą w miescie Palma (Hiszpania) oraz kmdr ppor. Piotr Wrona z 3 Flotylli Okrętów, odpowiedzialny za odprawy z kapitanami jednostek handlowych.
wieczk2
Źródło:http://com.wp.mil.pl/