WARSZAWA: 03:08 | LONDYN 01:08 | NEW YORK 20:08 | TOKIO 10:08

Minister Witkowski uczestniczył w podpisaniu umowy na unijne dofinansowanie kolejnej inwestycji morskiej

Dodano: 15 lis 2018, 12:41

– To jest jedna z kluczowych inwestycji realizowanych w ramach naszego ministerstwa – mówił minister Grzegorz Witkowski podczas podpisania umowy na unijne dofinansowanie projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”.
Sygnatariuszami umowy podpisanej 14 listopada byli dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski. W wydarzeniu brał udział również minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
– Przedmiotem inwestycji jest modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku na długości prawie 6,5 km. Będzie to poszerzenie i pogłębienie toru, co pozwoli na zawijanie do portu w Gdańsku największym zbiornikowcom, tankowcom i kontenerowcom, które pływają na całym świecie – mówił minister Witkowski.
Prace przygotowawcze rozpoczęto w 2016 r. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 r. Wartość tego projektu opiewa na sumę ok. 161 mln zł, z czego prawie 137 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. – Nasze ministerstwo od początku patronowało i cały czas patronuje wielu inwestycjom, które zwiększają rozwój naszego państwa, szczególnie w tym kluczowym komponencie morskim – podkreślał podsekretarz stanu w MGMiŻŚ.
– To jest jedna z kluczowych inwestycji realizowanych w ramach naszego ministerstwa. Mam tu na myśli przede wszystkim rozbudowę infrastruktury portowej, poprawę bezpieczeństwa żeglugi na morzu bałtyckim oraz poprawę dostępności do portów od strony morza i lądu – stwierdził minister Witkowski.
Na koniec minister Witkowski podziękował Ministerstwu Rozwoju, dzięki któremu rozpoczęły się prace nad kolejną perspektywą finansowania na lata 2021- 2027, ukierunkowaną na pozyskanie finansowania inwestycji morskich w ramach sieci korytarzy transportowych TNT, a przede wszystkim na budowę terminali głębokowodnych z poprawionym dostępem od strony lądu i pogłębianie torów wodnych w Szczecinie i Świnoujściu oraz Gdyni, a także budowę falochronów zabezpieczających infrastrukturę portową.
Minister podziękował za współprace ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu, dyrektorowi Urzędowi Morskiemu w Gdyni oraz administracji morskiej.
Przedmiotem projektu jest modernizacja całej długości toru wodnego zlokalizowanego na Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego (część Portu Morskiego w Gdańsku). W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie i zwiększenie jego głębokości technicznej. Po wykonaniu robót zaktualizowane zostanie ustawienie oznakowania nawigacyjnego, poprzez modernizację 6 znaków i zakup 7 nowych znaków przegubowych.
Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z Portu Gdańsk. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku.
Planowane całkowite koszty inwestycji wyniosą 161 milionów złotych. Unijne dofinansowanie pokryje około 85% kosztów projektu i wyniesie prawie 137 milionów złotych.


 • MGMiŻŚ

 • Kursy walut

  Średnie kursy walut NBP z: data

  1 EUR - 1 USD -
  1 CHF - 1 GBP -

  Redakcja i reklama

  Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
  » kontakt

  Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

  Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin