WARSZAWA: 02:37 | LONDYN 00:37 | NEW YORK 19:37 | TOKIO 09:37

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło scenariusz działań dla fabryki ST3 Offshore w Szczecinie

Dodano: 13 lut 2020, 19:12

13 lutego br. na specjalnej konferencji prasowej Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło model dalszego funkcjonowania fabryki ST3 Offshore w Szczecinie. Plan zakłada wykorzystanie istniejącej infrastruktury do nowoczesnego, zgodnego z normami Unii Europejskiej recyklingu statków (projekt „Zielona stocznia”) oraz do budowy niewielkich jednostek pływających.

W styczniu bieżącego roku Zarząd ST3 Offshore zadecydował o złożeniu do sądu wniosków o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Zaprezentowany plan mógłby wejść w życie po ogłoszeniu upadłości firmy, posiedzenie sądu ma odbyć się 25 lutego.
– W przeciągu kilku tygodni spodziewamy się postępowania upadłościowego, co nam otworzy drogę do sanacji firmy zgodnie z planem ministerstwa – powiedział prezes ST3 Offshore w restrukturyzacji, Cezary Krasodomski.
Minister Marek Gróbarczyk powiedział, że obecnie spółka ST3 Offshore nie jest nadzorowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ale czynione są starania, aby tak się stało.

– ST3 ma dla nas ogromne znaczenie gospodarcze, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy. Nasza koncepcja zakłada dalsze funkcjonowanie ST3 w oparciu o przemysł okrętowy – powiedział Marek Gróbarczyk.
Postępowanie upadłościowe oznaczać będzie, że do ST3 Offshore wejdzie syndyk i to on pod nadzorem sędziego komisarza będzie starał się sprzedać majątek firmy, aby zaspokoić wierzycieli. Z powodu braku ciągłości projektu trzeba będzie też zwrócić 120 mln unijnego dofinansowania. Środki na ten cel mają pochodzić ze sprzedaży majątku przez syndyka.
Jak podkreślali obecni na konferencji szefowie MSR „Gryfia” i Stoczni Szczecińskiej, pracownicy ST3 Offshore, którzy wyrażą zainteresowanie, znajdą zatrudnienie w stoczniach lub u stoczniowych kooperantów.

Tekst/fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin