WARSZAWA: 14:10 | LONDYN 12:10 | NEW YORK 07:10 | TOKIO 21:10

Miś w kontenerze

Dodano: 29 paź 2015, 9:27

Nietypowy kształt przedmiotu, jaki pojawił się na monitorze urządzenia skanującego pozwolił na ujawnienie okazu CITES, który miał nielegalnie przekroczyć granicę w gdyńskim porcie.
Funkcjonariusze Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości po prześwietleniu kontenera skanerem postanowili dokładniej przyjrzeć się przesyłce z mieniem przesiedlenia. Przeprowadzona rewizja wykazała, że przedmiot, który zobaczyli na ekranie, to nie pluszowy miś ale, jak potwierdził koordynator ds. CITES Izby Celnej w Gdyni – spreparowany baribal, czarny niedźwiedź amerykański. Gatunek ten objęty jest przepisami międzynarodowej Konwencji CITES oraz Unii Europejskiej w sprawie ochrony dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Ich naruszenie jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zatrzymany baribal został zabezpieczony jako dowód w sprawie karnej.
Rok 2015, jest rokiem 40-lecia Konwencji Waszyngtońskiej, którą ratyfikowało 180 krajów. Polska przystąpiła do Konwencji w 1989 roku, zaś jej przepisy weszły w życie 25 lat temu. Spreparowany baribal jest najcenniejszym okazem CITES zatrzymanym w tym roku przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Gdyni.
article
Źródło: izba celna w Gdyni