WARSZAWA: 21:35 | LONDYN 19:35 | NEW YORK 14:35 | TOKIO 04:35

Młodszy brat „Daru Młodzieży”

Dodano: 10 sie 2015, 17:57

„ Le Quy Don” to nazwa najmłodszego żaglowca zaprojektowanego przez znanego projektanta Zygmunta Chorenia i jego biuro Choreń Design&Consulting, twórcy kilkunastu innych żaglowców, pływających pod różnymi banderami świata, na czele z „Darem Młodzieży”.
Ten najmłodszy, powstał na zamówienie Akademii Marynarki Wojennej Wietnamu, a został zbudowany w gdańskiej stoczni Marine Projects jako pierwszy od 20 lat tego typu statek.
„Le Quy Don” to trzymasztowy bark znacznie mniejszy niż polska biała fregata. Jego długość całkowita wynosi 67 m („Daru Młodzieży” z bukszprytem – 108,8), długość kadłuba – 58,3 m, szerokość – 10 m , zanurzenie – 4 m i wyporność 900 ton. Powierzchnia żagli wyniesie 1,4 tys. m kw., podczas gdy „Dar Młodzieży” ma ok. 3015 m kw żagli. Załoga liczyć będzie 110 osób, w tym 80 kadetów. Wysokość grotmasztu od linii wodnej wynosi prawie 40 m. Napęd pomocniczy barku stanowi silnik o mocy 880 kW, zapewniający mu prędkość do 12 węzłów. Natomiast pod żaglami statek osiągnie o dwa węzły więcej.
„Le Quy Don”, noszący imię XVIII-wiecznego wietnamskiego poety i filozofa, został zwodowany w czerwcu br. i obecnie znajduje się w ostatniej fazie wyposażania. Na przełomie sierpnia i września wyruszy do macierzystego portu Nha Trang odprowadzany przez częściowo polską załogę pod dowództwem kpt.ż.w. Piotra Leszczyńskiego oraz 40-osobową grupę kadetów wietnamskiej Akademii Marynarki Wojennej, która wraz z oficerami przechodzi szkolenie w obsłudze żaglowców prowadzone przez polskich specjalistów.
Marine Projects Ltd. to prywatna stocznia założona w 1989 roku. Zajmuje się produkcją fragmentów kadłubów statków, w pełni wyposażonych jednostek do 100 m długości, w tym jachtów motorowych i żaglowców, a także przebudową statków.
Żaglowiec przy nabrzeżu stoczni
Fot. Marine Projects