WARSZAWA: 09:30 | LONDYN 07:30 | NEW YORK 02:30 | TOKIO 16:30

Młodzież na morzu

Dodano: 12 gru 2015, 21:01

Już ponad 18 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej realizowanym przez Fundację Gdańską według pomysłu Mateusza Kusznierewicza, Ambasadora Miasta Gdańska ds. Morskich. Uroczystość zakończenia kolejnego już 6. sezonu odbyła się 9 grudnia na Wyspie Spichrzów – informuje portal poświęcony temu programowi.
W jego ramach wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach kanału portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Jachty pod banderą Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku przepłynęły ponad 34 tysiące mil morskich, a każdego dnia w rejsy wypływało około 60  gimnazjalistów. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny.
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku 2015 został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
A jak udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku ocenia młodzież? Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
57% uczestników ankiety stwierdziło, że Program jest ważnym uzupełnieniem nauczania historii, 69% ankietowanych po wypłynięciu w rejs nabrało większego szacunku do Morza Bałtyckiego, a aż 77% uświadomiło sobie, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie.
– Co trzeci uczestnik rejsu chciałby wrócić na łódkę. To dobry wynik – podkreśla Mateusz Kusznierewicz pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej. Mistrz olimpijski podkreślił również, że żeglarstwo to bardzo różnorodny sport, w którym każdy może wybrać swoją własną drogę.
Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji był także wyjazd reprezentacji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku na wystawę światową EXPO do Mediolanu. Młodzież przeprowadziła warsztaty żeglarskie i opowiadała o gdańskiej inicjatywie w międzynarodowym Pawilonie programu Kinder+Sport. Dodatkowe aktywności realizowane są dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Grupy LOTOS oraz Ferrero Polska.
Progr_edu_morskiej_2
Program_edukacji_moskie

Fot.www.programedukacjimorskiej.pl