WARSZAWA: 23:46 | LONDYN 21:46 | NEW YORK 16:46 | TOKIO 06:46

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” odzyskuje swoje nabrzeża

Dodano: 02 paź 2023, 9:35

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” w Szczecinie odzyskuje dawne tereny. W wyniku umowy podpisanej z firmą Vestas Manufacturing Poland 2 „Gryfia” odkupi nabrzeże Kaszubskie i Łańcuchowe o łącznej długości 400 metrów oraz będzie mogła bezpiecznie dzierżawić teren znajdujący się w obrębie największego doku nr 5.
15 września bieżącego roku weszły w życie zapisy podpisanych 20 lipca br. umów, zawartych pomiędzy MSR „Gryfia” a nabywcą terenów po upadłym ST3 Offshore – spółką Vestas Manufacturing Poland 2 – poinformowano na specjalnej konferencji prasowej.

Efektem negocjacji jest zawarcie trzech umów szczegółowych. Umowy o dobrym sąsiedztwie, obejmującej zakres wzajemnych oddziaływań, komunikację, zobowiązań stron jako pracodawców oraz wspólnych inwestycji. Przedwstępnej umowy dzierżawy części terenów, należących do Vestas Manufacturing Poland 2 Sp. z o.o., w obrębie których posadowiony jest Dok nr 5 – umowa zakłada zwiększenie obszaru użytkowanego przez „Gryfię”, utrzymanie dotychczasowego terminu dzierżawy wraz z możliwością jego automatycznego przedłużania. Taka sytuacja zapewnia stoczni bezpieczne funkcjonowanie na tym obszarze przez kolejne 25 lat. Trzecia umowa dotyczy odkupienia przez MSR „Gryfia” nabrzeża Kaszubskiego i Łańcuchowego o łącznej długości przekraczającej 400 metrów oraz terenu po powierzchni 1,2 ha.
– Podstawowe nabrzeża, które miały służyć do naprawy statków, a przede wszystkim do dojazdu do doku nr 5, który jest największy i najistotniejszy, zostały sprzedane na poczet Bilfingera, później przejęła to spółka ST3, a następnie wszystko splajtowało – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Po dziewięciu miesiącach bieżącego roku „Gryfia” ma dodatni wynik finansowy na działalności operacyjnej.
– Przypomnę, że „Gryfia” do 2015 roku była wypożyczalnią doków. Było to połączone z działalnością kilku tzw. teczkowych stoczni, bo one się w teczkach właścicieli mieściły. Tak to wtedy wyglądało. Dzisiaj doki są pełne, mamy dużo zamówień, realizujemy je, stocznia „Gryfia” się odbudowuje, odzyskuje swoje nieruchomości – informował dziennikarzy prezes MSR „Gryfia”, Krzysztof Zaremba.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że pozycja „Gryfii” jako jednej z wiodących stoczni remontowych na Bałtyku będzie coraz silniejsza, czego potwierdzeniem jest nie tylko zakup nowych nabrzeży, ale także budowa nowego Doku nr 8, powstającego na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan”.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-11-30

1 EUR - 4,3492 1 USD - 3,9810
1 CHF - 4,5510 1 GBP - 5,0350

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin