WARSZAWA: 19:08 | LONDYN 17:08 | NEW YORK 12:08 | TOKIO 02:08

Morskie historie: 34 lata temu zatonął „Athenian Venture”. Przyczyn katastrofy nie ustalono do dziś….

Dodano: 25 kw. 2022, 10:13

22 kwietnia 1988 roku zatonął pływający pod cypryjską banderą tankowiec „Athenian Venture” Jednostkę zbudowała w 1975 roku szwedzka stocznia AB Oskarshamns Varv. Do roku 1983 statek nazywał się „Karkonosze” i pływał w barwach Polskiej Żeglugi Morskiej.
PŻM sprzedała statek firmie Athenian Tankers i wówczas zmieniono nazwę na „Athenian Venture”.
W feralnym rejsie statek płynął z Amsterdamu do Nowego Jorku, w zbiornikach znajdowało się 10,5 miliona galonów benzyny. Podczas silnego sztormu w odległości ok. 800 mil od wybrzeży Nowej Szkocji doszło do eksplozji i pożaru, statek przełamał się na dwie części.
Na miejsce katastrofy najszybciej dotarły lotnicze eskadry ratunkowe USA, później dołączyło także lotnictwo kanadyjskie.
Na pokładzie znajdowało się 24 polskich marynarzy, pięciu z nich towarzyszyły żony. Z katastrofy nikt nie ocalał.
Z powodu braku dostatecznej ilości materiału dowodowego, przyczyn katastrofy nie udało się ustalić. Cypryjska Komisja Rządowa badająca okoliczności wypadku stwierdziła, że przyczyną katastrofy mogły być warunki pogodowe i przekroczenie dopuszczalnych wartości wytrzymałościowych kadłuba. Strona polska twierdziła, że statek był w bardzo złym stanie technicznym, co mogło być przyczyną tragedii.
PŻM posiadała jeszcze dwie jednostki z tej serii: „Pieniny II” oraz „Tatry”, obie zezłomowano w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Athenian Venture

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin