WARSZAWA: 11:42 | LONDYN 09:42 | NEW YORK 04:42 | TOKIO 18:42

Morskie historie: 66 lat temu na Morzu Północnym zatonął lugrotrawler „Cyranka”

Dodano: 06 paź 2022, 6:55

4.10.1956 roku na Morzu Północnym zatonął lugrotrawler „Cyranka”. W katastrofie zginęło 12 członków załogi. Statek należał do pechowej serii tzw. „ptaszków” nazywanej tak, ponieważ nosiły na kadłubach nazwy ptaków. Statki słabo dawały sobie radę nawet na łowiskach bałtyckich, w trudniejszych warunkach Morza Północnego zupełnie się nie sprawdzały. Wprawdzie przed wysłaniem na Morze Północne jednostki zmodernizowano, ale niewiele to pomogło.

„Dalmor” pozbył się kłopotu przekazując flotyllę „ptaszków” świnoujskiej „Odrze”, a stamtąd trafiła ona do szczecińskiego „Gryfa”.
W nocy z 9 na 10 maja 1955 roku na Morzu Północnym wraz z cała załogą zaginęła „Czubatka”. Siedemnaście miesięcy później zatonęła „Cyranka”. Kilka lat później zatonął „Mazurek” jeszcze później „Głuszec” i „Gawron”. Na szczęście w przypadku dwóch ostatnich statków, załogi udało się uratować. „Ptaszki” zyskały złą sławę i określane były mianem nieudanych i pechowych, a mimo to, eksploatowane były w naszej flocie rybackiej przez 20 lat.