WARSZAWA: 12:18 | LONDYN 10:18 | NEW YORK 05:18 | TOKIO 19:18

MORSKIE MIKOŁAJKI I ZŁOTE KOMPASY

Dodano: 08 gru 2015, 19:16

Od ośmiu lat, 6 grudnia, niezależnie czy tym dniem jest środa czy niedziela, odbywają się w Szczecinie Morskie Mikołajki. To impreza służąca integracji morskiego środowiska oraz docenianiu i honorowaniu osób, dla których sprawy morza zawsze były i są ważne. A dla ich popularyzacji nie szczędzą czasu i wysiłku.
Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Ludzie morza – ludziom morza” i towarzyszy mu uroczyste wręczanie Złotych Kompasów. Dotychczas otrzymały je 24 osoby, a dwie uhonorowano Złotymi Super Kompasami. Laureatami tych ostatnich są: dr Elżbieta Marszałek (inicjatorka i organizatorka Flisów Odrzańskich oraz ogólnopolskiego konkursu „Młodzież na Morzu”) i kpt. ż. w. Janusz Markiewicz. To on jest pomysłodawcą corocznych Morskich Mikołajek ( w tegorocznych nie mógł uczestniczyć, bo akurat był w rejsie).
Tak powiedział o swoim pomyśle: – Zależało mi na takim nieformalnym spotkaniu, sprzyjającym integracji ludzi morza poza biurem, poza statkiem. Kiedyś taką okazją były bale morskie, bale kapitanów. Ale w ostatnich latach przestały cieszyć się zainteresowaniem. Kiedy więc zorganizowaliśmy pierwsze morskie spotkanie mikołajkowe, nikt nie wierzył, że będą następne. Postanowiliśmy być konsekwentni i spotykać się zawsze 6 grudnia niezależnie od tego jaki to dzień tygodnia. Dziś mogę z satysfakcją powiedzieć, że impreza przyjęła się w środowisku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Wybór 6 grudnia na Morskie Mikołajki nie jest przypadkowy. To dzień św. Mikołaja, który od wieków jest uznawany za patrona i opiekuna marynarzy, rybaków, podróżników. W Europie, szczególnie w regionach morskich, znajduje się wiele kościołów właśnie pod wezwaniem św. Mikołaja
W tym roku Złote Kompasy otrzymali: kpt. ż. w. Mirosław Folta; Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny PŻM i prof. dr inż. mechanik okrętowy Antoni Wiewióra.
Kapitan Mirosław Folta od 1967 roku pracuje w PŻM. Dowodził różnymi statkami. W 2002 roku został wybrany przewodniczącym Rady Pracowniczej. Od tamtego roku poświęcił się pracy na lądzie przewodnicząc kolejnym Radom Pracowniczym. Cieszy się ogromnym szacunkiem i zaufaniem załóg.
Paweł Szynkaruk kieruje PŻM od dziesięciu lat. Dzięki konsekwentnie realizowanemu programowi odnowy floty, firma jest konkurencyjna na rynku żeglugowym. Średnia wieku statków szczecińskiego armatora to osiem lat. Znajduje się on w czołówce armatorów europejskich.
– Wręczamy panu Złoty Kompas jako podziękowanie i wyróżnienie za wniesiony wkład w utrzymanie silnej pozycji rynkowej PŻM – powiedział w wygłaszanej laudacji kpt. ż. w. Marek Stachyra, przewodniczący Związku Zawodowego Kapitanów i Oficerów. – Niech ten Złoty Kompas będzie wyrazem uznania nie tylko dla działań na rzecz PŻM, ale i całej branży morskiej oraz podziękowaniem za wspieranie wszelkich inicjatyw związanych z propagowaniem morskiej kultury i tradycji.
Prof. Antoni Wiewióra, emerytowany mechanik okrętowy od kilku dekad jest związany ze szkolnictwem morskim. Pracował w Stoczni Szczecińskiej oraz w stoczniach w Singapurze, Dubaju i Kapsztadzie, gdzie nadzorował remonty zbiornikowców. Jest autorem 40 prac naukowo-badawczych, kilku monografii i skryptów. Jest współorganizatorem laboratorium symulatorów siłowni okrętowych.
Laureatom gratulujemy.
Zgodnie z tradycją odbyła się aukcja książek i różnych przedmiotów oraz pamiątek marynistycznych. Poprowadził ją Czesław Kramarz, emerytowany pracownik PŻM. Dochód z aukcji został przekazany na renowację pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza”.
W czasie mikołajkowego spotkania swoje prace zaprezentowała poznańska malarka Donata Biskupska. Były to ciekawe obrazy marynistyczne, ale największym zainteresowaniem cieszyły się niewielkie obrazki malowane na liściach lipy, klonu. Najchętniej kupowano te z żaglowcami.
Organizatorami Morskich Mikołajków są: Związek Zawodowy Kapitanów i Oficerów, Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Stowarzyszenie Starszych Mechaników Okrętowych. Spotkanie po raz kolejny odbyło się w gościnnych salach restauracji „Zamkowa”.
Krystyna Pohl
uhonorowani Złotymi Kompasami (od lewej) Mirosław Folta Antoni Wiewóra,  Paweł Szynkaruk
kpt. Mirosław Folta ze Złotym Kompasem i kpt. Jerzy Hajduk
dyr. PŻM Paweł Szynkaruk
żaglowiec na liściu

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-26

1 EUR - 4,3117 1 USD - 3,9776
1 CHF - 4,5208 1 GBP - 5,0435

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin