WARSZAWA: 10:12 | LONDYN 08:12 | NEW YORK 03:12 | TOKIO 17:12

Muzeum Oręża Polskiego w gronie partnerów Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego

Dodano: 18 lis 2017, 22:24

Miło nam poinformować o dołączeniu Muzeum Oręża Polskiego do grona Partnerów Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego. Muzeum w Kołobrzegu istnieje od 9 maja 1963 r. Jest jednym z największych muzeów o tematyce historyczno – wojskowej na Pomorzu i jednym z większych w Polsce. Posiada cztery placówki: Dzieje Oręża Polskiego, Muzeum Historii Miasta, Kołobrzeski Skansen Morski oraz Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Pierwotnie powstało jako muzeum regionalne. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu prowadzonych przez prof. Lecha Leciejewicza oraz kilkanaście zabytków pochodzących z przedwojennego muzeum wydobytych z gruzów przez zasłużonego działacza krajoznawstwa Jana Frankowskiego. Ostatecznie w 1966 r. zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy.
Obchody 1000-lecia Chrztu Polski stały się podstawą do przekazania na potrzeby muzeum wieży kolegiaty kołobrzeskiej, w której, 8 maja 1966 r., otwarto pierwszą wystawę historyczno-wojskową. W 1970 r. muzeum otrzymało nazwę: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a w styczniu 1972 r. nadano mu statut i rangę specjalistycznego, autonomicznego muzeum. Od 1999 roku muzeum jest samorządową instytucją kultury prowadzoną przez Powiat Kołobrzeski.
Misją Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią i tradycją Wojska Polskiego, Ziemi Kołobrzeskiej oraz Województwa Zachodniopomorskiego.
Muzeum wypełnia ją poprzez gromadzenie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie do celów badawczych i wystawienniczych dóbr kultury związanych z historią, etnografią, archeologią i sztuką regionu, tradycją wojskowości, organizując wystawy, popularyzując wiedzę, prowadząc badania naukowe i działania edukacyjne. Muzeum realizuje także projekty promocyjne i marketingowe zwiększające dostępność obiektu dla zwiedzających. W tym celu współdziała z osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami, urzędami i firmami działającymi w regionie oraz uczestniczy w stowarzyszeniach muzealniczych i regionalnych.