WARSZAWA: 15:10 | LONDYN 13:10 | NEW YORK 08:10 | TOKIO 22:10

Nagrody dla najlepszych żeglarzy AD 2015

Dodano: 05 mar 2016, 0:26

Tradycyjnie po raz 46. w Dworze Artusa w pierwszy piątek marca uroczyście wręczono nagrody „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” za największe osiągnięcia żeglarskie w minionym roku. Jury pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza analizowało 9 wypraw żeglarskich sezonu 2015 o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów, jak i stopnia żeglarskiej trudności, wśród których ponownie dominowały wyprawy na wody wysokich szerokości na północnej i południowej półkuli.
Główną nagrodę honorową „Rejs Roku 2015 i Srebrny Sekstant przyznało kpt. Piotrowi Kuźniarowi, który w ramach szerokiego projektu ekspedycji na s/y „Selma Expeditions” poprowadził wyprawy po wodach stref polarnych: południowej i północnej. W ramach ekspedycji Selma Antarktyda – Wytrwałość śladami Ernesta Schackletona dowodził na ekstremalnych etapach z Hobart na antarktyczne Morze Rossa z dotarciem do rekordowej szerokości 78 st. 43’926 S – odnotowanej jako Światowy Rekord Guinnessa w kategorii „Nawigacja – najdalej na południe” i powrót przez Ocean Południowy – przylądek Horn do argentyńskiego Mar del Plata. We wrześniu i październiku tego samego roku poprowadził s/y „Selma Expeditions” w ramach projektu „Przejście Północno-Zachodnie śladem Amundsena i północnych wypraw polarnych” na trasie Grenlandia – Dutch Harbor na Aleutach. Jak stwierdzono, wyprawy, których animatorem, organizatorem i na szczególnie trudnych etapach kapitanem był Piotr Kuźniar to w pełni profesjonalnie przygotowane przedsięwzięcia o ambitnym żeglarsko programie z nawiązaniem do najwspanialszych morskich tradycji i bogatym edukacyjnym przesłaniu. Pokonanie bariery lodowej, żegluga po niedostępnym Morzu Rossa, zatknięcie bandery na najbardziej wysuniętej na południe pozycji w historii światowej żeglugi antarktycznej, opłynięcie Hornu to istotne punkty tej wyprawy. Na północy „Selma Expeditions” jako jedyny w 2015 roku i piąty w historii polski jacht pokonał Northwest Passage. Łącznie żeglarze pokonali ponad 100 000 mil morskich, w tym przeszło 40 tysięcy mil w „ryczących czterdziestkach”, na południe od Hornu i w cieśninie Drake’a.”
– Bardzo dziękuję za tę nagrodę, która tak naprawdę należy się całej załodze i wszystkim, którzy nam pomogli. Bez nich całe to przedsięwzięcie nie mogłoby się udać – powiedział kpt. Kuźniar podczas uroczystości.
Dwie równorzędne drugie nagrody honorowe „Rejs Roku 2015” otrzymali: kapitan Mariusz Koper, który poprowadził s/y „Katharsis II” na regaty Sydney – Hobart i dalej na Zatokę Wielorybią na antarktycznym Morzu Rossa z zakończeniem wyprawy w nowozelandzkim Auckland oraz kpt. Maciej Sodkiewicz, który w ramach swoich konsekwentnie realizowanych arktycznych projektów poprowadził s/y „Barlovento II” na rekordową północną szerokość 82 st. 37’018 N
.Trzecie miejsce przyznano kpt. Arturowi Krystosikowi i kpt. Jackowi Guzowskiemu. Wyróżniono także kapitanów: Tomasza Łopatę i Macieja Krzeptowskiego oraz organizację Sail Training Association Poland. Nagrody specjalne otrzymali organizatorzy zlotu Wagner Sailing Rally, a także kpt. Jerzy Wąsowicz i kpt. Maciej Sodkiewicz. 
Rejs Roku 2015_1
Rejs Roku 2015_2
Foto: Dziennik Bałtycki