WARSZAWA: 05:05 | LONDYN 03:05 | NEW YORK 22:05 | TOKIO 12:05

Największa farma wiatrowa na niemieckim Bałtyku zaczyna pracę

Dodano: 30 paź 2018, 20:13

Dwa i pół roku po rozpoczęciu prac została uruchomiona morska farma wiatrowa „Wikinger” koło niemieckiej wyspy Rugii. Zbudowana przez hiszpański koncern Iberdrola, ma moc 350 MW i jest największą morską farmą wiatrową na Bałtyku. Koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliarda euro. – Oddajemy projekt zgodnie z terminarzem i w ramach pierwotnego budżetu, zebraliśmy cenne doświadczenia – powiedział szef Iberdroli Ignacio Galàn.
Największa farma na Bałtyku
„Wikinger” składa się z 70 wielkich wiatraków. Każdy ma 165 metrów wysokości, średnicę 135 metrów i 5 MW mocy. Fundamenty są wbite około 40 metrów wgłąb dna. Przy optymalnej wietrzności farma „Wikinger” jest w stanie zasilić 350 tysięcy gospodarstw domowych. Śmigła kręcą się już od wiosny, teraz dopiero kończy się faza testów.
Energia elektryczna popłynie przez 90-kilometrowy kabel „Ostwind 1” należący do operatora 50Hertz do miejscowości Lubmin. – Ciekawe jest to, że wytwarzamy tu wyższe napięcia – powiedział Henrich Quick z 50Hertz. Zostały one podniesione ze 150 tysięcy do 220 tysięcy wolt. – Dzięki temu możemy efektywniej transportować energię – dodał Quick. Z Lubmina prąd będzie płynął dalej do niemieckiego systemu energetycznego.
Kolejne projekty
Iberdrola zapowiada budowę kolejnych farm na niemieckiej części Bałtyku. Następna farma wiatrowa „Baltic Eagle” o mocy 476 MW również w pobliżu Rugii jest w zaawansowanym stadium uzyskiwania pozwoleń. Już rozpoczęły się badania dna pod budowę. – Nie widzimy żadnego ryzyka – zapewniał Galàn. Zaplanowano już też rozbudowę farmy „Wikinger” o kolejne 10 MW.
Rozbudowa źródeł zielonej energii na niemieckim Bałtyku nabiera rozpędu. Między 2011 a 2015 rokiem zbudowano dwie morskie farmy wiatrowe – „Baltic 1” (o mocy 48,3 MW, nieopodal półwyspu Darß) oraz „Baltic 2” (288 MW, na północny zachód od Rugii), należące do niemieckiego koncernu EnBW. Ponadto E.on i Equinor wspólnie budują morską farmę „Arkona” o mocy 385 MW. Jednak i tego typu inwestycje spotykają się z protestami. Ich przeciwnicy zwracają uwagę na szkody dla środowiska i oszpecenie krajobrazu.
Korzyści dla regionu
Według ministra infrastruktury Meklemburgii-Pomorza Przedniego Christiana Pegla z SPD, budowa morskich farm wiatrowych stanowi dużą szansę na rozwój gospodarczy regionu. Oprócz koncernów korzystają na tym lokalny przemysł, dostawcy, sektor usług i porty, szczególnie w Sassnitz. Tam Iberdrola i Eon umieściły swoje oddziały, tworząc nowe miejsca pracy.
NDR/Michał Perzyński

Źródło: BiznesAlert

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin