WARSZAWA: 18:06 | LONDYN 16:06 | NEW YORK 11:06 | TOKIO 01:06

Największy ro-pax na Bałtyku rozpoczął żeglugą w barwach DFDS

Dodano: 26 sty 2022, 14:13

23 stycznia w dziewiczy rejs wypłynął najnowszy i największy prom pasażersko-towarowy DFDS „Aura Seaways”. Pod względem ładowności jest to obecnie prawdopodobnie największy prom typu ro-pax na Morzu Bałtyckim (linia ładunkowa 4 500 m).
Nowy prom nie ma rozkładanych siedzeń, wszyscy pasażerowie podróżują w dwu lub czteroosobowych kabinach. Jednostka posiada wydzieloną część restauracyjną i wypoczynkową. Do dyspozycji podróżnych są trzy restauracje, trzy bary, sklep oraz pokój zabaw dla dzieci. Prom będzie przewoził pasażerów i ładunki między litewską Kłajpedą a Karlshamn w Szwecji.

DFDS

– To niezwykły dzień dla nas wszystkich. „Aura Seaways” jest pierwszym nowo wybudowanym statkiem pasażerskim zakontraktowanym przez DFDS od 1982 roku. Nowy prom odzwierciedla również nasze ambicje związane ze zrównoważonym rozwojem, polegające na zmniejszeniu emisji CO2 o 45% do 2030 roku – powiedział wiceprezes DFDS Anders Refsgaard.
Podróż promu ze stoczni Guangzhou Shipyard International w Chinach do Kłajpedy trwała 28 dni. Po wyjściu z Chin prom musiał dodatkowo pokonać 120 mil morskich, aby uniknąć szalejącego tajfunu. W drodze do Kanału Sueskiego, wzdłuż wybrzeża Somalii, „Aura Seaways” płynęła z uzbrojonymi strażnikami, aby chronić się przed atakami terrorystycznymi i pirackimi.

DFDS ferry

-Podróż z Chin na Litwę była bardzo ekscytująca, ponieważ tak długi rejs promem nie jest czymś, do czego jesteś przyzwyczajony. Aden, Kanał Sueski, Cieśnina Malakka to miejsca, które ekscytują każdego żeglarza – mówi kapitan promu „Aura Seaways”, Vytautas Valteras.
Po przebyciu ponad 11 000 mil morskich „Aura Seaways” zacumował w Kłajpedzie w nocy 17 stycznia 2022 r. W Pierwszym rejsie z Kłajpedy do Karlshamn zajęte było 3000 metrów linii ładunkowej oraz podróżowało 330 pasażerów.

Podstawowe dane techniczne „Aura Seaways”

Długość całkowita 230 m
szerokość 32 m
Długość linii ładunkowej 4 500 m
Liczba pasażerów 600
Nośność 12 750 DWT

DFDS obsługuje ponad 20 tras promowych w całej Europie (na dziewięciu z nich przewozi również pasażerów). Firma przewozi ponad 5 mln pasażerów rocznie. Obecnie na Morzu Bałtyckim pływa 8 promów DFDS.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin