Dodano: 07 mar 2016, 10:05
Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Okres ten jest szczególny nie tylko dla samych fok, ale i ich opiekunów. Przygotowany jeszcze w lutym monitoring video na bieżąco rejestruje zachowania samic. Kiedy apetyt fok spada i zaczynają one wychodzić częściej na brzeg w okolicach najpłytszego z basenów, to znak, że czas, aby trenerzy zwierząt rozpoczęli całodobowe dyżury.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pierwszą foczą mamą została Unda Marina. 25 lutego o godzinie 21.27 urodziła ona syna. Malec waży 16,5 kg, mierzy 114 cm i jest piętnastym szczenięciem 22-letniej Undy Mariny. Samczyk otrzymał imię Omułek – od nazwy morskiego małża, filtratora i czyściciela m.in. bałtyckiej wody.
Kilka dni później, 28.02.16 o godzinie 8:51 przyszło na świat jedenaste szczenię Ewy. Po jednorocznej przerwie, Ewa została szczęśliwą matką. Po dokładnych oględzinach i zbadaniu kondycji małej foki, okazało się że jest to samica której nadano imię Ostoja. Nowo narodzona foka ważyła 14,8 kg i mierzyła 107 cm.
W dniu 02.03.2016 o godz 0:27 Ania szczęśliwie urodziła swoje 11 już szczenię. Sam poród nie trwał długo i przebiegł sprawnie. Szczenię już od pierwszych chwil życia zaczęło eksplorować swoje nowe otoczenie.
Po południu tego samego dnia zespół opiekunów sprawdził stan zdrowia, oraz dokonał niezbędnych pomiarów nowo narodzonej foki szarej. Po dokładnych oględzinach stwierdzono, że jest to samiczka, której nadano imię Oceanografia. Po urodzeniu szczenię ważyło 16,3 kg, oraz mierzyło 117 cm.
Ania i Oceanografia czują się bardzo dobrze, już po kilku godzinach od narodzin odbyło się pierwsze karmienie. Jako ostatnia urodziła Agata. małej foczce nadano imię Okrzemka.
Źródło:Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.