WARSZAWA: 05:46 | LONDYN 03:46 | NEW YORK 22:46 | TOKIO 12:46

Nauta położyła stępkę pod trawler dla Szkotów

Dodano: 16 cze 2016, 23:19

16 czerwca w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku odbyła się symboliczna ceremonia położenia stępki pod budowę w pełni wyposażonego trawlera dla szkockiego armatora. Jest to kolejny kamień milowy w budowie jednostki o nazwie „Ocean Star”.
Budowa rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia od cięcia blach. W tej chwili są już przygotowane sekcje kadłubowe, które następnie będą scalanie. Statek będzie gotowy do przekazania armatorowi pod koniec przyszłego roku.
Kontrakt na budowę tej jednostki Nauta pozyskała pod koniec ubiegłego roku. Jest to szczególnie ważne zlecenie, ponieważ dotyczy budowy w pełni wyposażonego statku, który będzie od początku do końca realizowany przez Zakład Nowych Budów Stoczni Nauta. Ponadto, projekt ten idealnie nawiązuje do wieloletnich doświadczeń Stoczni w budowie statków rybackich.
Statek będzie miał 87 m długości i 18 m szerokości. Na jednostce zostanie zainstalowane nowoczesne wyposażenie, które będzie służyło do lokalizowania i szacowania wielkości łowisk. Dzięki silnikowi o mocy 7 000 kW, współpracującemu z dwoma sterami strumieniowymi, statek będzie cechował się bardzo dobrą manewrowością podczas operacji zarzucania i zbierania sieci. Ocean Star powstaje według projektu firmy Wartsila Design.
Obecnie portfel zamówień Zakładu Nowych Budów Stoczni Nauta na najbliższe miesiące obejmuje budowę 10 jednostek – w tym statków rybackich i naukowo-badawczych. Od momentu uruchomienia Zakładu w Gdańsku Stocznia pozyskała kontrakty na budowę 19 statków różnego typu, z których część została już przekazana klientom.
5020_rev7_render_04-4