WARSZAWA: 07:27 | LONDYN 05:27 | NEW YORK 00:27 | TOKIO 14:27

Nauta zbuduje statek wywiadowczy dla szwedzkiej Marynarki Wojennej

Dodano: 26 kw. 2017, 21:20

Stocznia Remontowa Nauta z grupy MARS została wybrana przez szwedzką grupę SAAB jako wykonawca platformy statku rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla szwedzkiej Marynarki Wojennej.
Stocznia Nauta będzie odpowiadała za całość prac przy budowie, wodowaniu i wstępnych próbach morskich. Stocznia Saab-Kockums z Karlskrony zainstaluje wyposażenie wywiadu elektronicznego oraz przeprowadzi finalne próby morskie przed przekazaniem jednostki zamawiającemu. Stocznia Nauta posiada wieloletnie doświadczenie i przygotowanie techniczne, a jej położenie geograficzne sprzyja strategii rozwoju SAAB w sektorze morskim.
Dla Stoczni Remontowej Nauta udział w tym przedsięwzięciu będzie szansą na dalszy dynamiczny rozwój i zwiększenie portfela zamówień nie tylko na arenie krajowej. Stocznia posiada wykwalifikowaną kadrę, mamy odpowiednią infrastrukturę i wieloletnie doświadczenie. Jesteśmy firmą, która bardzo szybko się rozwija, stawia na innowacyjność i odważnie wchodzi w nowe obszary techniczne – to wszystko sprawia, że jesteśmy przygotowani do udziału w budowie jednostki o specjalnym przeznaczeniu – wyjaśnia Sławomir Latos, Prezes Stoczni Nauta.
Realizacja projektu pozwoli podnieść kwalifikacje Stoczni Nauta w realizacji kontraktów wojskowych zarówno pod kątem wymagań technicznych, jak i wymogów proceduralnych. Jednostka, której dotyczy kontrakt, to statek jednokadłubowy, napędzany siłownią typu diesel electric i sterami azymutalnymi. Głównym zadaniem statku będzie patrolowanie rejonu Morza Bałtyckiego, a także prowadzenie misji ratunkowych.
Okręty wywiadowcze muszą wyróżniać się dostępnością i niezawodnością na najwyższym poziomie. Stocznia Remontowa Nauta jest doświadczonym partnerem, z wysokimi kwalifikacjami. Jestem również bardzo zadowolony, iż pierwotne zamiary współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową przekształciły się w rzeczywiste partnerstwo biznesowe, które już teraz przynosi wymierne korzyści dla zaangażowanych stron – powiedział Jyrki Kujansuu, wiceprezes SAAB odpowiedzialny z Polskę i kraje bałtyckie.
Niemal od początku swojej działalności Stocznia Nauta jest aktywna w segmencie produkcji specjalnej. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat ponad 50 okrętów polskiej Marynarki Wojennej zostało wyremontowanych, lub jest aktualnie remontowanych w stoczni Nauta. Oprócz współpracy z polskimi siłami zbrojnymi, Stocznia ma na swoim koncie również kontrakty zrealizowane na zamówienie zagranicznych armii.

http://www.mstfi.pl