WARSZAWA: 12:34 | LONDYN 10:34 | NEW YORK 05:34 | TOKIO 19:34

Nauta zwodowała taklowiec

Dodano: 26 Lut 2018, 20:24

Zakład Nowych Budów Stoczni Nauta nie zwalnia tempa. Zaledwie kilka tygodni temu w Gdańsku odbyło się wodowanie trawlera pelagicznego, a dziś (23 lutego) z pochylni B3 zwodowana została kolejna jednostka do połowu ryb – taklowiec dla norweskiego odbiorcy.
Zwodowana dziś jednostka – SEIR (numer budowy B-157) to taklowiec (longliner) służący do połowów i sprawiania na miejscu złowionej ryby. Połowy będą się odbywały za pomocą ciągniętej za statkiem długiej liny, do której przyczepione są krótsze liny z przynętą i haczykami. Całość liny na powierzchni utrzymywana jest przez boje z chorągiewkami. Taka metoda zapewnia bardziej selektywne połowy w zależności od zastosowanej przynęty.
Statek ma ponad 53 m długości i blisko 13 m szerokości. Zastosowana konstrukcja kadłuba oraz rozwiązania napędowe zapewnią jednostce dobrą manewrowość nawet w trudnych warunkach pogodowych. Oprócz standardowych prac związanych z budową kadłuba w ramach kontraktu Nauta wykonała też na statku prace elektryczne i wyposażeniowe.
Statek powstał w Gdańsku na zamówienia Vaagland Båtbyggeri AS – rodzinnej stoczni specjalizującej się w budowie statków rybackich dla bardziej wymagających armatorów. Finalnym właścicielem jednostki będzie norweski armator – Seir AS. Dla Nauty był to pierwszy kontrakt realizowany dla Vaagland Båtbyggeri.
Budowa statków do połowu ryb stanowi jedną ze specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Oprócz statków rybackich w portfolio Nauty jest także jednostka naukowo-badawcza i statki obsługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie Stocznia pozyskała także ważny kontrakt na budowę w pełni wyposażonego statku dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz na budowę okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej RP.

Dane techniczne statku:

Długość całkowita: 53,1 m

Szerokość: 12,8 m

Zanurzenie: 5,7 m

Zakwaterowanie: 20 osób

Klasa: DNV +1a1, Ice C

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-26

1 EUR - 4,5175 1 USD - 3,7247
1 CHF - 4,1205 1 GBP - 5,1946

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin