WARSZAWA: 06:10 | LONDYN 04:10 | NEW YORK 23:10 | TOKIO 13:10

Nawigator XXI: 20 lat minęło…/galeria zdjęć/

Dodano: 23 maj 2018, 19:28

23 maja br. w Szczecinie uroczyście obchodzono jubileusz 20-lecia morskiej służby statku badawczo-szkolnego Akademii Morskiej w Szczecinie – Nawigator XXI. O godzinie 8.00 przed budynkiem Akademii Morskiej w Szczecinie uroczyście wciągnięto na maszt biało-czerwoną banderę.
Na jubileusz Nawigatora XXI do Szczecina przypłynął statek Akademii Morskiej w Gdyni- Horyzont II.
Nawigator XXI – to już 20 lat
Kontrakt na budowę jednostki podpisano 12 listopada 1996 r., a 14 marca następnego roku położono stępkę. Nazwę Nawigator XXI wyłoniono w konkursie ogłoszonym na uczelni. Uroczyste wodowanie statku badawczego – szkolnego m/s Nawigator XXI odbyło się 24 maja 1997 r. w Gdańskiej Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego. Matką chrzestną została Jolanta Kwaśniewska, żona ówczesnego Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.
20 stycznia 1998 r. Nawigator XXI został oficjalnie przekazany Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 30 stycznia 1998 r. na Nabrzeżu Wieleckim, u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie. W swoją pierwszą, dziewiczą podróż m/s Nawigator XXI wyruszył 18 lutego 1998 r. do Lubeki.
Statek wypełnia swoje podstawowe zadania, będąc dla wielu młodych ludzi, rozpoczynających swoją przygodę z morzem, pierwszym kontaktem z wymagającym zawodem marynarza. To na pokładzie „Nawigatora XXI” niejednokrotnie zapadają życiowe decyzje, czy kontynuować swoją przyszłość w tym zawodzie. Działalność szkoleniowa na pokładzie m/s Nawigator XXI trwa cały rok. Na statku realizowane są praktyki morskie w dziale pokładowym i maszynowym dla wszystkich roczników i specjalności tzw. „kierunków pływających” Akademii Morskiej w Szczecinie. Z morzem poznają się pierwszoroczniaki, a studenci z wyższych roczników szlifują swoją wiedzę i umiejętności.
Podczas wszystkich swoich podróży m/s Nawigator XXI odwiedził kraje nadbałtyckie będąc zapraszanym na różne imprezy międzynarodowe, jako ambasador Rzeczypospolitej Polskiej. Statek gościł między innymi w portach w Kopenhadze, Flensburgu, Rydze, Tallinie, Kaliningradzie, Turku i wielu innych.
Nawigator XXI od lat służy celom szkoleniowym, badaniom naukowym, na stałe wrósł też w rzeczywistość Szczecina i cumując przy Wałach Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, podkreślającym jego portowy charakter.
23 maja na pokładzie Nawigatora XXI odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej, w którym obok władz uczelni uczestniczyła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, prezydent Szczecina, Piotr Krzystek oraz liczne grono zaproszonych gości.
-Nieodłącznym elementem skutecznego przyswajania wiedzy i zdobywania doświadczenia jest praktyka. Nic tak nie przygotowuje do wykonywania zawodu, jak sprawdzenie swoich umiejętności w rzeczywistości. Tak jest również w przypadku zawodu marynarza- powiedział rektor Akademii morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.
Podczas posiedzenia przyznano statuetki „Wilka Morskiego”. W tym roku statuetki otrzymali Jerzy Białek- pierwszy kapitan Nawigatora XXI i wyróżniający się student morskiej uczelni-Eryk Kulbiej. Wręczono także pamiątkowe medale.
-Nawigator XXI to jednostka, która na zawsze pozostanie w mojej pamięci- powiedział kpt. ż.w. Jerzy Białek, pierwszy dowódca jednostki.
Co roku na pokładzie Nawigatora XXI praktyki odbywa ok. 450 studentów. Dotychczas statek pokonał ponad 140 tys. mil morskich goszcząc w wielu europejskich portach.
-Życzymy, aby Akademia Morska w Szczecinie rozwijała co najmniej tak dynamicznie jak dotychczas-powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Anna Moskwa.
W Akademii Morskiej w Szczecinie kształci się obecnie ok. 3 tys studentów, wśród których ponad 300 to studenci z zagranicy.