WARSZAWA: 05:17 | LONDYN 03:17 | NEW YORK 22:17 | TOKIO 12:17

Nawigator XXI wyławia sieci widma na Bałtyku

Dodano: 29 sie 2018, 10:44

Statek szkolny szczecińskiej Akademii Morskiej „Nawigator XXI” w ramach projektu MARELITT Baltic, likwiduje sieci widma znajdujące się na Bałtyku. Ekipa trzech profesjonalnych nurków w pierwszym tygodniu trwania akcji wyłowiła sieci z wraku statku MEMEL, a także sprawdziła pozycję wraku statku Planeta. W drugim tygodniu pogoda pokrzyżowała nieco plany. W poniedziałek 27 sierpnia, silny wiatr na Bałtyku skutecznie uniemożliwił wyjście w morze, ale już we wtorek akcja rozpoczęła się ponownie, tym razem w pobliżu Kołobrzegu.
Na tym etapie projektu, z zalegających sieci zostaną oczyszczone jeszcze wraki: Siarkowca, Kanonierki oraz Sycylii. Do tej pory na pokład „Nawigatora XXI” udało się wyciągnąć ponad pół tony sieci. Planowane zakończenie akcji to 31 sierpnia.
W akcji udział biorą przedstawiciele WWF Polska, Akademii Morskiej w Szczecinie oraz załoga „Nawigatora XXI”. W prowadzonych na statku działaniach uczestniczą również studenci Akademii Morskiej w Szczecinie, odbywający praktyki na statku.
Projekt MARELITT jest międzynarodową inicjatywą poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.
Celem Projektu MARELITT jest opracowanie prostych, efektywnych i bezpiecznych dla środowiska metod wyławiania z dna Bałtyku zagubionych sieci, dostosowanych do różnych warunków geograficznych oraz znalezienie systemowego rozwiązania problemu środowiskowego związanego z zagubionym sprzętem połowowym.

Akademia Morska w Szczeciinie

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin