Dodano: 17 cze 2015, 15:39
W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego w zespole portowym Szczecin-Świnoujście przeładunki wzrosły zaledwie o 0,9%, osiągając poziom 9 682,9 tys. ton.
Najwyższy wzrost – aż o 48,3% odnotowano w obrotach zbóż, których przeładowano 866 tys. ton. Wzrost przeładunków zbóż to stała tendencja utrzymująca się od pewnego czasu w polskich portach.
Znaczny wzrost – o 31,4% – nastąpił również w przeładunkach rudy. Przeładunki tego surowca w ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku osiągnęły poziom 842,6 tys. ton.
O 16,1% wzrosły obroty ładunków określanych jako „inne masowe” osiągając poziom 1 447,9 tys. ton. O 14,7 % wzrosły obroty ropy i jej przetworów.
Kilkuprocentowe wzrosty odnotowano także w innych grupach ładunków między innymi w obrotach drobnicy i drewna.
Spadek przeładunków o 42,9% odnotowano w przeładunkach węgla, którego obroty w pierwszych pięciu miesiącach roku wyniosły 1 238,3 tys. ton. Spadek przeładunków węgla w polskich portach utrzymuje się od kilku miesięcy.
Systematycznie rosną przeładunki kontenerów. W porównaniu do roku ubiegłego, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku obroty kontenerowe wzrosły o 16,2%, osiągając poziom 33 121 TEU. Na podstawie obserwacji z ostatnich miesięcy można stwierdzić, że znacząco rosną w naszych portach obroty zbóż. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest z pewnością sezonowość tego rodzaju przeładunków. Zdecydowanie spadają przeładunki węgla, który od dłuższego czasu omija polskie porty. Wzrost obrotów rudy kreowany jest przede wszystkim zapotrzebowaniem na surowiec stalowni zlokalizowanych u naszych południowych i zachodnich sąsiadów.