WARSZAWA: 20:52 | LONDYN 18:52 | NEW YORK 13:52 | TOKIO 03:52

Niezwykły projekt niezwykłego statku

Dodano: 21 paź 2022, 13:18

Pisząc o statku dla firmy Walta Disneya przypomniałem sobie, że w 2001 roku Stocznia Szczecińska podpisała kontrakt na budowę statku-muzeum dla byłego wspólnika Billa Gatesa, Paula Allena. Nazwa statek-muzeum nie oddawała istoty tego niezwykłego projektu.
Pomysł na budowę jednostki powstał w Seattle, jego inicjatorem był wspólnik założyciela Microsoftu, Paul Allen.
Jednostka otrzymała stoczniowy numer budowy B 594, miała mieć około 200 metrów długości, 25 metrów szerokości i załogę liczącą nieco ponad 100 osób. Szefową projektu miała być siostra Paula Allena, Jody Patton.

Niezwykły projekt z udziałem Stoczni Szczecińskiej

Na statku miała być prezentowana osiągnięcia sztuki i kultury Stanów Zjednoczonych. Na jednostce miały znaleźć się sale koncertowe, wystawy, strefa prezentacji multimedialnych oraz część gastronomiczna. Cumując w portach całego świata statek miał przyciągać zwiedzających, którzy mieliby możliwość poznania największych osiągnięć USA w różnych dziedzinach.
Cały projekt był bardzo nowoczesny, wręcz awangardowy. W Szczecinie miał powstać kadłub wraz z siłownią i pomieszczeniami dla VIP-ów i załogi.
Część prac przewidziana do wykonania w Stoczni Szczecińskiej miała zakończyć się w 2003 roku, po tym terminie statek miał być przekazany do dalszego wyposażania w Seattle.
Wejście do eksploatacji planowano na rok 2004. Koszt budowy oszacowano na około 200 milionów dolarów. Niestety, zamach terrorystyczny na World Trade Center z 11 września 2001 roku oraz kłopoty Stoczni Szczecińskiej spowodowały rezygnację z projektu.

Luksusowy „Octopus”

Paul Alen zlecił słynnej stoczni Lürssen Werft budowę luksusowego jachtu „Octopus” – jednego z największych prywatnych jachtów na świecie. Budowę ukończono w 2003 roku, a więc mniej więcej w tym samym czasie, kiedy do eksploatacji miała wejść jednostka, której budowę planowano w Stoczni Szczecińskiej. „Octopus” posiada osiem dużych pokładów, może pomieścić do 26 osób w 13 kabinach oraz 60 członków załogi.
Łódź jest wypełniona luksusowymi udogodnieniami takimi jak: lądowisko dla helikopterów, kino, boisko do koszykówki, jacuzzi, duży basen, biblioteka, siłownia, kuchnia z piecem do pizzy, studio nagraniowe oraz sala obserwacyjna ze szklanym dnem, w której goście mogą podziwiać wodne cuda (na statku budowanym w Stoczni Szczecińskiej miała znaleźć się sala koncertowa pod szklaną kopułą) można więc dostrzec pewne podobieństwo, chociaż projekt jachtu powstał przecież dużo później.
Dostępny jest sprzęt do nurkowania, a nawet 10-osobowa łódź podwodna, którą można wykorzystać do podwodnych eksploracji.