WARSZAWA: 15:44 | LONDYN 13:44 | NEW YORK 08:44 | TOKIO 22:44

Norled zamówił pierwszy na świecie prom samochodowy na wodór

Dodano: 31 Maj 2019, 11:42

Jeszcze niedawno podobne rozwiązania funkcjonowały jedynie w fazie koncepcyjnej, a już niedługo staną się faktem. Słynąca z ekologicznych innowacji firma Norled zamówiła właśnie dwa nowoczesne promy – jeden z nich będzie zasilany wodorem.
Norweski armator stanie się oficjalnie pierwszym na świecie właścicielem promu samochodowego zasilanego wodorem. To efekt podpisanej właśnie umowy pomiędzy Norled a zakładami Westcon Shipyard w Ølen. Stocznia zbuduje dla przewoźnika dwa promy. Jeden z nich będzie pod względem zastosowanych rozwiązań podobny do eksploatowanego już promu Apmere, który kilka lat temu został ochrzczony mianem pierwszego na świecie w pełni elektrycznego promu. Drugi z nich napędzany będzie właśnie wodorem.
„Wierzymy, że ta konstrukcja będzie stanowiła olbrzymi wkład w rozwój norweskiego sektora morskiego, stawiając go na czele sektora promów zasilanych wodorem” – powiedział Sigvald Breivik z Norled.
Każdy z dwóch, zakontraktowanych właśnie nowych promów będzie mógł zabrać na pokład 299 pasażerów oraz 80 pojazdów osobowych. Jak wyjaśnił armator, egzemplarz, który będzie zasilany wodorem, będzie lepiej dostosowany do obsługi wydłużonych dystansów, a także do kursowania ze zwiększoną prędkością.
Wiadomo już, na jakiej trasie będzie można podziwiać oba ekologiczne statki. Każdy z nich będzie kursował na trasie Hjelmeland–Skipavik–Nesvik. Będą one gotowe już wiosną 2021 r.

PromySKAT

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-25

1 EUR - 4,5143 1 USD - 3,6943
1 CHF - 4,0770 1 GBP - 5,2367

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin