WARSZAWA: 16:29 | LONDYN 14:29 | NEW YORK 09:29 | TOKIO 23:29

Nowa marina dla gdańskich żeglarzy

Dodano: 20 maj 2015, 23:03

6,6, mln zł kosztowała generalna przebudowa mariny Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W miejsce starej drewnianej przystani powstał żelbetonowy pirs długości 115 m i szerokości 4 m z pomostami, przy których może się pomieścić 100 jednostek. Pogłębiono też cały basen do 4,5 m.
Dla jachtów i łodzi przewidziano od strony południowej 60 stanowisk postojowych przy pływających pomostach wyposażonych w urządzenia cumownicze oraz w punkty poboru wody i energii elektrycznej. W marinie istnieje też możliwość odprowadzenia nieczystości, a wszystkie te czynności można wykonywać samodzielnie przy pomocy karty magnetycznej.
Na końcu pirsu jest przystanek tramwaju wodnego, natomiast po drugiej stronie pirsu znajdują się stanowiska cumownicze dla statku inspekcyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni, kutra patrolowego Morskiego Oddziału Straży Granicznej – z wydzieloną strefą odpraw granicznych dla żeglarzy z jednostek obcych bander oraz dla statku ratowniczego Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni.
W środę uroczystego otwarcia mariny dokonał prof. Waldemar Moska, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Dla uczelni przebudowa stanowiła jedną z kluczowych inwestycji, która ma służyć – jak podkreślił –  nie tylko żeglarzom AWFiS, ale także odpłatnie prywatnym armatorom. Zmodernizowana marina to milowy krok dla naszego żeglarstwa, oferująca warunki na światowym poziomie. Uczelnia zamierza też zainstalować radar, który nie tylko będzie czuwał nad bezpieczeństwem pływających w okolicy jednostek, ale również służył samym żeglarzom, informując ich o miejscach do cumowania i możliwości skorzystania z mariny.
Przebudowa trwała rok, a wykonawcą była Hydrobudowa Gdańsk – spółka znajdująca się w stanie upadłości. Środki na sfinansowanie pochodziły z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
Dodajmy, że z w najbliższą sobotę na Motławie w rejonie Targu Rybnego odbędzie się już po raz 12. otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdańsku. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, jak zawody, pokazy, wyścigi, a celem jest integracja środowiska wszystkich, którym bliskie jest morze i woda. (ls)
NCŻ_Górki_Zach

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-10-03

1 EUR - 4,6147 1 USD - 4,4012
1 CHF - 4,7848 1 GBP - 5,3195

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin