WARSZAWA: 06:27 | LONDYN 04:27 | NEW YORK 23:27 | TOKIO 13:27

Nowe grunty dla gdyńskiego portu

Dodano: 08 maj 2015, 16:34

Kolejne 2,2 hektara kupi Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. od Stoczni Nauta. Umowę przedwstępną w tej sprawie podpisali wczoraj przedstawiciele Zarządów obu firm. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń korporacyjnych, Ministerstwa Skarbu oraz innych instytucji, co potrwa ok. trzech miesięcy, szefowie portu i stoczni podpiszą właściwą umowę kupna-sprzedaży. Na razie strony nie podają ceny, za jaką port nabędzie nowe tereny.
Jak podaje Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Janusz Jarosiński, nowe grunty graniczą z oddanym w miniony poniedziałek do użytku magazynem do składowania zboża i pasz Morskiego Terminalu Masowego. „Znajdujące się tam obiekty są zdekapitalizowane, czyli czekają nas najpierw prace wyburzeniowe, a potem budowa nowego obiektu, który na pewno pozytywnie wpisze się w pejzaż gdyński i pejzaż portowy i stanowić będzie kolejnym narzędziem do obsługi dodatkowej masy towarowej. Na nowych gruntach zmieści się magazyn, w którym powstaną kolejne miejsca pracy. Każdy taki obiekt dynamizuje rozwój gdyńskiego portu i umacnia jego pozycję na rynku, bo na tym nam bardzo zależy. Mam nadzieję, że 19 maja Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy wyrazi zgodę na sfinalizowanie tej transakcji”.
Warto dodać, że obecnie dobiegają końca prace przy rozbudowie Nabrzeża Rumuńskiego, W tej chwili trwają tam roboty pogłębiarskie i w drugiej połowie czerwca nabrzeże zostanie przekazane do eksploatacji, stwarzając portowi nowe możliwości obsługi ładunków zjednostkowanych. Ponadto kończy się modernizacja Nabrzeża Szwedzkiego (obie te inwestycje są współfinansowane z funduszy europejskich) oraz budowa terminalu intermodalnego na zapleczu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego. Inwestycje te mają być oddane do użytku jeszcze w tym roku.
Ten teren zakupi wkrótce Port Gdynia
Tekst i fot (ls)