WARSZAWA: 21:31 | LONDYN 19:31 | NEW YORK 14:31 | TOKIO 04:31

Nowe połączenie promowe pomiędzy Polską a Litwą w ciągu dwóch lat? Starania już się rozpoczęły

Dodano: 17 cze 2015, 14:28

Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dwóch lat uruchomione zostanie nowe połączenie promowe z Polski. Zgodnie z planem, regularne kursy miałyby się odbywać pomiędzy Szczecinem-Świnoujściem a Kłajpedą.
Wolę uruchomienia nowego połączenia wyrazili niedawno włodarze miast w Polsce i na Litwie. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Judita Simonavičiūtė – zastępca mera Kłajpedy podpisali niedawno dokument o odnowie współpracy partnerskiej pomiędzy Szczecinem a Kłajpedą. Zawarte porozumienie ma stanowić m.in. fundament pod ustanowienie nowej linii promowej.
Zgodnie z założeniami, regularne kursy miałyby się rozpocząć w ciągu roku lub najbliższych dwóch lat. Jak zauważa Piotr Krzystek, stworzenie połączenia byłoby olbrzymim sukcesem. Wśród atutów związanych z jego uruchomieniem wymienia odciążenie dróg. Pojazdy ciężarowe, które przemieszczają się pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Europy, a dla których Polska jest krajem tranzytowym, mogłyby skorzystać z transportu drogą morską.
Pojawienie się nowego połączenia promowego wpłynęłoby też na różnorodność oferty tych przewozów z Polski. Jak zauważono, obecnie regularne linie łączą północ z południem. Połączenie Świnoujście-Kłajpeda, czyli wschód-zachód – zdaniem sygnatariuszy porozumienia – byłoby równie interesujące.
Polska posiadała już w przeszłości połączenie promowe z Litwą. Od lutego 2005 r. pomiędzy Gdańskiem a Kłajpedą przez krótki czas pływał prom należący do DFDS. Połączenie towarowo-pasażerskie realizowano promem Kaunas.
ca518bf183c339c376b4bdc5c275df01_M
Źródło: PromySkat