WARSZAWA: 19:12 | LONDYN 17:12 | NEW YORK 12:12 | TOKIO 02:12

Nowoczesne bramki radiometryczne w Porcie Gdynia

Dodano: 29 Lis 2018, 9:48

Ściślejsza stała się kontrola wykrywania substancji i wyrobów nuklearnych na morskich granicach Polski. W obydwu gdyńskich terminalach kontenerowych – BCT i GCT – pracują od 22 listopada br. nowoczesne bramki radiometryczne mające zapewnić bezpieczeństwo w obrocie materiałami radioaktywnymi. To najnowocześniejszy sprzęt na świecie dający gwarancję, że w Porcie Gdynia nie będzie prób przemytu niebezpiecznych materiałów nuklearnych. Ma to związek nie tylko z rozpoczynającym się 2 grudnia br. Szczytem Klimatycznym COP24 ONZ w Katowicach.
Działających 14 urządzeń wykrywających nuklearne zagrożenie w obydwu gdyńskich terminalach to efekt realizacji Memorandum w sprawie współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu specjalnymi materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi przez Departament Energii (DOE) Stanów Zjednoczonych na morskich przejściach granicznych. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Marek Pilecki, pełnomocnik firmy TECH 2 Solutions podpisali porozumienie dotyczące przekazania oraz przeniesienia własności systemu kontroli radiometrycznej w ramach programu Wykrywania i Przeciwdziałania Przemytowi Materiałów Nuklearnych. Koszty związane z używaniem sprzętu, tj. dzierżawy, energii będą ponoszone przez Wojewodę Pomorskiego w ramach zawartych z Zarządem Morskiego Gdynia S.A. oraz GCT.
Dotychczas nie wykryto w obszarze działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej prób przemytu substancji radioaktywych, w tym nuklearnych. Urządzenia, zainstalowane na morskich przejściach granicznych, pozwalają na sprawdzanie m.in. kontenerów – bez konieczności ich otwierania. Sygnalizacja przekroczenia tła (czyli wzbudzenie się alarmu) jest przekazywana do stanowiska służby ochrony w terminalach oraz, co jest nowością, bezpośrednio do kierowników zmian Placówek Straży Granicznej w Gdańsku oraz w Gdyni.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-05

1 EUR - 4,5793 1 USD - 3,8393
1 CHF - 4,1313 1 GBP - 5,3056

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin