WARSZAWA: 03:23 | LONDYN 01:23 | NEW YORK 20:23 | TOKIO 10:23

Nowy duży terminal LNG w Europie rozpoczyna działalność -FILM

Dodano: 20 lip 2016, 14:06

Gazowiec Madrid Spirit dostarczył pierwszą, testową dostawę skroplonego gazu ziemnego do nowo otwartego terminalu LNG we francuskim porcie Dunkierka. Surowiec przypłynął do Francji z Nigerii.
Rozruch technologiczny nowego obiektu rozpoczął się w lipcu. Komercyjna eksploatacja terminalu zacznie się jesienią. Do tego czasu terminal przyjmie jeszcze jedną dostawę testową gazu przeznaczoną do schłodzenia instalacji.
Terminal LNG w Dunkierce to czwarty pod względem wielkości możliwości odbioru surowca obiekt w Europie. Jego zdolności regazyfikacyjne wynoszą 13 mld metrów sześć. gazu rocznie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że terminal zlokalizowany jest w trzecim co do wielkości francuskim porcie.
Nowy terminal może zaspokoić około 20 proc. rocznego zapotrzebowania na gaz we Francji i Belgii i jest większy od funkcjonujących w pobliżu terminali w Rotterdamie i Zeebrugge (odległość drogowa z Dunkierki do Rotterdamu wynosi zaledwie 265 km, a do Zeebrugge tylko 87 km). Udziałowcami terminalu są: francuska firma EDF ( Électricité de France) dysponująca 65% udziałów, belgijski Fluxys -25% udziałów oraz francuski Total – 10% udziałów. Operatorem terminalu jest firma Gaz-Opale. Uruchomienie nowego, tak dużego terminalu z pewnością znacznie zwiększa konkurencyjność na europejskim rynku LNG. Zdolności odbioru surowca są coraz większe, co powoduje konieczność szukania jego nowych odbiorców na coraz bardziej konkurencyjnych warunkach.

Mat. wideo: Teekay Corporation

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-10-05

1 EUR - 4,8128 1 USD - 4,8380
1 CHF - 4,9299 1 GBP - 5,5269

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin