WARSZAWA: 14:58 | LONDYN 12:58 | NEW YORK 07:58 | TOKIO 21:58

Nowy prom dla Destination Gotland wyruszył w stronę Szwecji. Nowoczesny statek LNG już wkrótce na Bałtyku

Dodano: 19 Gru 2018, 21:12

Długo wyczekiwany nowy prom, który zbudowany został dla Destination Gotland, jest coraz bliżej wejścia na trasę. Budowa nowoczesnego i ekologicznego promu dobiegła już końca. Niedawno odbyła się ważna dla statku uroczystość chrztu, w trakcie której oficjalnie otrzymał on nazwę Visborg.
Moment wejścia na trasę nowego promu, który powstał w chińskich zakładach GSI (Guangzhou Shipyard International), zbliża się wielkimi krokami. To właśnie w znajdującej się w Kantonie stoczni odbył się tydzień temu chrzest promu. Jego matką chrzestną została Siv Olofsson, która od wielu lat związana jest z działającą w Szwecji firmą promową. I to właśnie ona dostąpiła honoru dokonania chrztu przez symboliczne rozbicie butelki szampana o kadłub statku.
W tej chwili jednostkę czeka bardzo długa droga do domu. Właśnie wyruszyła ona z Chin w stronę Szwecji.
Jak zwrócił uwagę Christer Bruzelius z Destination Gotland, ważna uroczystość, która miała miejsce w Chinach w ubiegłą sobotę, zbiegła się w czasie z dorocznym przyjęciem świątecznym w Visby, gdzie mieści się siedziba armatora. Radość była zatem podwójna.
„Ten statek będzie doskonałym dodatkiem, gdy chodzi o połączenia z Gotlandią. Cała społeczność Gotlandii, razem z nami i pełna ekscytacji, czeka na statek” – powiedział Christer Bruzelius. „Tu w domu wkraczamy w ostateczną fazę przygotowań na przyjęcie statku. Chodzi o wszystko, m.in. szkolenia czy umowy z dostawcami elementów wyposażenia, które znajdą się jeszcze na statku”.
Nowy prom pozwoli armatorowi na podniesienie zdolności transportowych. Ma on 200 metrów długości, a na pokład będzie może przyjąć 1650 pasażerów. Dysponuje też linią ładunkową o długości 1750 metrów. Jest to statek przyjazny środowisku, a to m.in. za sprawą napędu zasilanego paliwem LNG. Nie będzie to jedyny nowy prom, który w najbliższym czasie zasili flotę popularnego operatora. Dobiegają już końca prace nad kolejnym nowym promem dla Destination Gotland. Będzie to siostrzana jednostka, która otrzyma nazwę Thjelvar. Armator odbierze ją latem przyszłego roku.
Zgodnie z planem Visborg przyjmie pierwszych pasażerów w lutym 2019 r., gdy zacznie obsługiwać połączenia pomiędzy Gotlandią a kontynentalną Szwecją.
Destination Gotland to firma, która powstała w 1998 r. 100 procent udziałów przewoźnika należy do przedsiębiorstwa Rederi Ab Gotland (do 1999 r. 25 procent udziałów posiadała Silja Line). Jego promy kursują pomiędzy Gotlandią a Oskarshamn i Nynäshamn.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-25

1 EUR - 4,5143 1 USD - 3,6943
1 CHF - 4,0770 1 GBP - 5,2367

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin