WARSZAWA: 08:41 | LONDYN 06:41 | NEW YORK 01:41 | TOKIO 15:41

Nowy sezon m/v Horyzont II

Dodano: 23 lut 2016, 23:15

Dar Młodzieży przygotowuje się do pierwszego w tym roku rejsu, natomiast statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej „Horyzont II” już rozpoczął kolejny sezon praktyk morskich. Pierwsi praktykę manewrowo-radarową przechodzą studenci III roku Wydziału Nawigacyjnego AMG. Statek służy nie tylko studentom Akademii Morskiej w Gdyni. W bieżącym sezonie marynarskie praktyki przejdą na nim także uczniowie średnich szkół morskich z Gdańska i Szczecina.
Statek pierwotnie został zaprojektowany jako żaglowiec do pływania wśród lodów w rejonach podbiegunowych z ekspedycjami doświadczalnymi i wycieczkami pasażerskimi i dopiero potem został zaadaptowany do celów szkoleniowych. Dlatego od momentu wejścia do służby w 2000 roku „Horyzont II” wykorzystywany jest także przez Polską Akademię Nauk do utrzymywania komunikacji z Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie oraz realizacji międzynarodowych programów badawczych w archipelagu Svalbard. W ciągu minionych 15 lat „Horyzont II” odbył już 36 podróży na Spitsbergen. Na przełomie lat 2000/2001 popłynął także na wody Antarktyki z zaopatrzeniem dla polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Łącznie na jego pokładzie przeszkolono ponad 3 600 przyszłych marynarzy i oficerów floty.   
W bieżącym roku statek dwukrotnie popłynie na Spitsbergen z zaopatrzeniem oraz zmieniającymi się grupami polarników. W rejsach arktycznych, tradycyjnie uczestniczą także, w ramach praktyk morskich, studenci Wydziału Elektrycznego AMG. Drugi, wrześniowy rejs na Spitsbergen, będzie także ostatnią podróżą tegorocznego sezonu morskich praktyk „Horyzontu II”.     
Horyzont II
Horyzont II_2
Fot. mat. pras. AMG

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin