WARSZAWA: 17:04 | LONDYN 15:04 | NEW YORK 10:04 | TOKIO 00:04

O rybactwie śródlądowym i akwakulturze w formacie międzynarodowym

Dodano: 01 wrz 2017, 7:04

W dniach 3-6 września br. w Starych Jabłonkach odbędzie się międzynarodowe sympozjum pn. „Dostosowanie rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych”. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of United Nations). Resort gospodarki morskiej na sympozjum będzie reprezentowała wiceminister Anna Moskwa.
Tematem wiodącym konferencji będą nielegalne połowy pełnomorskie oraz wyczerpywanie się zasobów ryb morskich. Od lat właśnie te zagadnienia są tematem nagłówków gazet, wywołując zaniepokojenie opinii publicznej. Taka sytuacja skłania rządy do współpracy i podejmowania niezbędnych działań, które odzwierciedla ustanowienie 14. Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ w sprawie oceanów i mórz. Po odbytym sympozjum Komisja FAO zbierze się na posiedzenie sesji, na której podjęte kwestie będą kontynuowane.
Ryby są ważnym źródłem białka i mikroelementów, a FAO zachęca do większego ich wykorzystania w diecie. Wiele krajów w Europie i Azji Centralnej cechuje niskie spożycie ryb w przeliczeniu na mieszkańca, chociaż niektóre z krajów korzystają z projektów rozwoju akwakultury wdrażanych przez FAO – w celu zwiększenia dostępności ryb na rynkach krajowych i obniżenia cen ryb.
”Rybactwo śródlądowe ma ogromne znaczenie – jako źródło utrzymania dla ludzi, dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz zrównoważonego pod względem środowiskowym rozwoju”, powiedziała dr Victoria Chomo, główny specjalista ds. rybołówstwa i akwakultury w FAO.
Wpływ zmian klimatycznych
Zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska pogodowe stanowią zagrożenie dla trwałości rybactwa śródlądowego i akwakultury. Dane i badania dotyczące wpływu zmian klimatycznych na zasoby wodne są wciąż ograniczone, niemniej eksperci FAO uważają, że będą one oddziaływać na cały łańcuch troficzny i wszystkie zasoby ryb.
Wpływ, o którym mowa będzie uzależniony od regionu i szerokości geograficznej, a także od gatunków ryb i zdolności dzikich populacji do dostosowania się do nowych warunków. Na planowanym sympozjum, które poprzedzi sesję Komisji Doradczej do praw Europejskiego Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury (EIFAAC), eksperci omówią kwestie adaptacji rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych.
Członkami Komisji Doradczej ds. Europejskiego Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury są: Albania, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Unia Europejska, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-01-27

1 EUR - 4,7076 1 USD - 4,3252
1 CHF - 4,6961 1 GBP - 5,3505

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin