WARSZAWA: 23:30 | LONDYN 21:30 | NEW YORK 16:30 | TOKIO 06:30

Obchody Światowego Dnia Hydrografii

Dodano: 19 cze 2017, 13:10

21 czerwca w Kołobrzegu odbędą się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii. Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość zwiedzania okrętów i jednostek hydrograficznych. Wśród jednostek które zacumują w kołobrzeskim porcie niewątpliwą atrakcją będzie ORP Heweliusz okręt, który wykonał szczegółowe badania wielu bałtyckich wraków między innymi odnalazł i zweryfikował wrak kutra rybackiego WŁA-90 i torped na redzie portu gdyńskiego. W 1990 roku brał udział w wyprawie antarktycznej, w 2006 roku uczestniczył w poszukiwaniu wraków okrętów podwodnych na Morzu Północnym, między innymi ORP ORZEŁ. W 2007 r. weryfikował pozycję wraku BREMERHAVEN, słynnego niemieckiego „statku śmierci”.
Kolejną jednostką będzie ORP Nakło. Okręt wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P (typu „GARDNO”) został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt służy do poszukiwania i niszczenia min. Jego kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo – szklanego.
Przybędzie również najnowsza jednostka hydrograficzna Urzędu Morskiego w Szczecinie „Drętwa”
Kolejnym punktem programu będzie wystawa prezentująca dorobek polskich instytucji w zakresie hydrografii (BHMW, 3FO, 8FOW, Urzędów Morskich, Akademii Marynarki Wojennej) oraz firm zajmujących się sprzętem hydrograficznym.
Ciekawą atrakcją będzie prezentacja specjalistycznego sprzętu hydrograficznego typu sonarów i pojazdów podwodnych.
Podczas obchodów Światowego Dnia Hydrografii odbędzie się również konferencja po hasłem: „KARTOWANIE MÓRZ, OCEANÓW I SZLAKÓW ŻEGLUGOWYCH – WAŻNIEJSZE NIŻ KIEDYKOLWIEK”.