WARSZAWA: 02:05 | LONDYN 00:05 | NEW YORK 19:05 | TOKIO 09:05

Obradował Zespół Trójstronny ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego

Dodano: 15 cze 2016, 21:24

W warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. Prowadził je Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Resort był inicjatorem i organizatorem posiedzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele strony społecznej, pracodawców, armatorów oraz administracji państwowej.
– Liczę, że decyzje tego Zespołu będą miały znaczący wpływ na dalsze działania dotyczące kwestii prawnych, legislacyjnych, organizacyjnych– przyznał szef resortu. Podkreślił, iż jednym z priorytetowych zadań Zespołu jest wypracowanie nowych rozwiązań nowelizacji ustawy o zatrudnieniu na morskich statkach handlowych. Zasadniczym celem zmian jest powrót polskich statków pod polską banderę, tym samym pod polski system podatkowy i ubezpieczeniowy. Powinniśmy zacząć od oceny stanu obecnego, ale też dokładnej analizy różnych modeli, funkcjonujących na świecie.
Uczestnicy posiedzenia ustalili regulamin prac zespołu, jego skład jak również zasady udziału z głosem doradczym ekspertów i przedstawicieli zagranicznych pracodawców zatrudniających polskich marynarzy.
Zgłoszono też inne tematy, którymi będzie zajmował się Zespół. M.in. problem praktyk kadetów Akademii Morskich, a konkretnie ich finasowania. Ta sprawa wymaga pilnego, systemowego uregulowania. Podobnie jak kwestia obciążenia VAT-em firm, które na zlecenie urzędów morskich wykonywały prace hydrograficzne z zerową stawką podatku. Dla wielu firm zapłacenie tego podatku oznacza upadłość.
Szef resortu MGMiŻŚ poinformował, że są przygotowywane propozycje rozwiązania tego problemu, ale wymagają decyzji na najwyższym szczeblu.
Zasygnalizowano też, by zająć się konwencją balastową, emeryturami pomostowymi marynarzy ale też zagrożeniami dla załóg, jakie rodzą się w związku z narastającą falą imigrantów i terroryzmem.
posiedzenie_komisji_trojstronnej2_m
posiedzenie_komisji_trojstronnej_m
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin