WARSZAWA: 08:49 | LONDYN 06:49 | NEW YORK 01:49 | TOKIO 15:49

Ogłoszono zwycięskie uczelnie w konkursie na najlepsze projekty promowe

Dodano: 07 cze 2016, 7:17

Dyrektor wykonawczy WFSA (Worldwide Ferry Safety Association), Robert Weisbrod ogłosił, wyłonionych przez zespół sędziów tegorocznych zwycięzców konkursu na bezpieczny i przystępny cenowo prom.
Tegorocznym zadaniem w konkursie było zaprojektowanie bezpiecznego i przystępnego cenowo promu RoPax, który byłby w stanie zabrać na pokład 185 pasażerów wraz z 15-osobową załogą. Jednostka miałaby przewozić pojazdy na trasie łączącej pięć wysp otaczających leżące w zachodniej części Oceanu Spokojnego Morze Sawu.
Pierwsze miejsce zdobyła szkocka uczelnia University of Strathclyde, która za projekt promu Savutec otrzymała nagrodę $5000. W nagrodzonym projekcie zastosowano nowy system DSRS, który pozwolił na zredukowanie możliwości przewrócenia i zatopienia jednostki o 191 procent. Ponadto zoptymalizowany kadłub statku znacznie ułatwił manewrowanie okrętu w utrudnionych warunkach, dzięki minimalnemu oporowi.
Przyznano dwie drugie nagrody. W obu przypadkach zdobyły je zespoły z niemieckiej uczelni w Bremie – Hochschule Bremen – City University of Applied Sciences. Pierwszy z zespołów przedstawił propozycję łączącą aspekty bezpieczeństwa podróży z jej wygodą, jak również stabilizacje okrętu podczas kolizji.
Projekt drugiej z drużyn dotyczy jednostki, na której zastosowano system tłumienia pożarów mgłą wodną, jak rozwiązania chroniące środowiska w przypadku kolizji.
Trzecie miejsce zajęły hinduski Tolani Maritime Institute oraz amerykańska uczelnia wojskowa United States Naval Academy.
Pierwszy zespół opracował system pozwalający uniknąć przeładunku okrętu, wyłączający silnik jednostki w przypadku wykrycia przeładowania.
Druga z nagrodzonych drużyn oprócz kwestii rozwiązań pomagających w uniknięciu przeładunku, zaprojektowała także system uniemożliwiający rozprzestrzenienie się ognia na statku z miejsc na pokładzie, gdzie wybuch pożaru jest najbardziej prawdopodobny.
Nagrody zostały wręczone 2 czerwca br. w Nowym Jorku przez szefa dywizji technicznej IMO z rejonu Azja-Pacyfik Bekira Sitki Ustaoglu podczas zeszłotygodniowej konferencji poświęconej rozwiązaniom technologicznym oraz bezpieczeństwu na promach.
5be05cea_60008_se
Promy24.com