WARSZAWA: 09:18 | LONDYN 07:18 | NEW YORK 02:18 | TOKIO 16:18

Okręt do sprzątania oceanów

Dodano: 07 mar 2016, 8:52

Ocean Phoenix to projekt budowy wielkiego okrętu do sprzątania oceanów ze śmieci. Będzie to prawdziwa pływająca oczyszczalnia odpadów. Projekt ma pomóc rozwiązać rosnący problem zanieczyszczenia oceanów.
Morza i oceany to około 70% powierzchni ziemi, a śmieci pozostawione przez ludzi można znaleźć niemal w każdej ich części. Każdego roku do oceanów trafia około 10 milionów ton śmieci, w większości są to butelki i torebki z tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do odpadków gospodarczych tworzywa sztuczne nie ulegają biodegradacji i przez setki lat będą krążyć w ekosystemie oceanu. Ze względu na działalność prądów morskich, wiatru i ruchu ziemi, odpadki tworzą pływające wiry odpadków. Największy z takich wirów, North Pacific Gyre ma powierzchnię dwukrotnie większą niż Stany Zjednoczone, a krąży w nim 3,5 mln ton śmieci.
Gigantyczna oczyszczalnia
Francuska firma SAS Ocean Phoenix zaprezentowała gigantyczny okręt – oczyszczalnię służący do zbierania śmieci z oceanów. Statek ma zbierać, segregować a następnie pakować oceaniczne śmieci. Następnie, śmieci będą transportowane droga lądową do miejsc przetwarzania odpadów. Statek będzie miał możliwość przetwarzania zarówno śmieci pochodzące z tworzyw sztucznych, drewna i innych odpadków. Szczególnie istotny jest proces zbierania odpadków z tworzyw sztucznych, które występują w oceanie jako mikrokulki o wielkości planktonu.
Statek ma mieć 360 metrów długości i 115 szerokości. Rozwinie prędkość maksymalną 30 węzłów a roboczą 23 węzły. Konstrukcja zaprojektowana przez Serge’a Menarda została opatentowana we Francji w 2013 roku, a następnie, w 2015 patent został rozszerzony na cały świat. Według założeń producenta flota 20 takich statków mogłaby oczyścić powierzchnię 6 milionów kilometrów kwadratowych oceanu w 10 lat. Jest to niemal cała powierzchnia oceanicznych śmieci, szacowana na 6 – 12 milionów kilometrów kwadratowych.
Nie straszna mu pogoda
Statek ma przetwarzać 33 000 metrów kwadratowych wody na sekundę, co odpowiada mocy niemal 6 razy większej niż moc wodospadu Niagara w szczycie sezonu. Będzie mógł pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu niezależnie od sytuacji pogodowej. Za odbiór odpadów będzie odpowiadać flota mniejszych statków, które będą kursować pomiędzy statkiem – matką a stałym lądem.
Flota okrętów Ocean Phoenix nie rozwiąże w całości problemu zanieczyszczeń mórz i oceanów, ale będzie ważnym elementem w procesie redukcji tego zjawiska. Twórcy zakładają, że realizacja projektu pomoże oczyścić ponad 90% zanieczyszczeń i uchronić świat przed globalnym skażeniem wód. Według założeń firmy, projekt ma być finansowany z darowizn osób prywatnych i firm. Każdy darczyńca zostanie obdarowany specjalnym medalem z brązu, srebra lub złota.
ri-logo-default